Adım Adım MAVİYE DOĞRU

Kademeli normalleşme ile birlikte sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılan Sivas, istenilen renge bir tık daha yaklaştı. Herkesin göstereceği duyarlılık ile içanadolu bölgesinde maviye geçen ilk şehrin Sivas olması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye’nin yeni risk haritasını paylaştı. Hayatın normale döndüğü Sivas, yine yüz binde vaka oranlarına göre yine 2. Bölgede yer aldı. Verilere göre, geçtiğimiz hafta 29.85 olan vaka sayısı 5 Mart tablosunda yüz binde 24.04 oldu.

AMAN DİKKAT İŞLER KONTROLDEN ÇIKMASIN
Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte kent merkezinde endişe veren kalabalığa rağmen son 1 haftalık vaka sayılarında düşüş dikkat çekti. Bakanlığın açıkladığı verilerin ardından sosyal medya üzerinden paylaşım yapan Vali Salih Ayhan, “Haydi Sivas adım adım hedefe. Kendi kısıtlamalarımızı kendimiz koyalım ki kontrollü sosyal hayat kontrolden çıkmasın” dedi.

Bu arada yeni verilerle birlikte salgının yeni bir boyut kazandığı da ortaya çıktı. Son 2 haftalık verilerde kısıtlamaların kaldırıldığı birçok kent kırmızıya büründü. Kontrollü normalleşme sürecinde ‘Rehavete kapılmayın’ uyarısı yapılırken Korona virüsünde 3. Dalga söylemleri bir kez daha yükseldi.

Sivas’ta son durum sevindirici iken, 100 bin nüfus başına düşen haftalık vaka sayısını gösteren harita adeta alam verdi. 65 ilde vaka sayısı arttı, 16 ilde düştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.