ESKİ EŞYALAR ŞEHİR MÜZESİNE

İlimizde yapımı devam eden Şehir Müzesi’ne vatandaşlar evlerinde olan yadigar eşyaları bağışladı. Sivas Şehir Müzesi için sosyal medya hesabından paylaşım yapan Vali Salih Ayhan, vatandaşlara bağış çağrısında bulundu

limizin tarihini ve kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla valilik tarafından başlatılan Sivas Şehir Müzesi’ne vatandaşlardan destek geldi. Tarihi Valilik binasının giriş ve bodrum katında hayat bulacak projeye Kelleci ve İlaslan ailelerinden destek geldi. Aileler evlerinde büyüklerinden kalan yadigar ürünleri valiliğe teslim etti.

Bağışta bulunan Muhasebeci Hulusi Kelleci, “Kilim, heybe, semaver, gaz lambası, bakır mutfak eşyaları gibi çeşitli materyalleri vererek bu müzede katkımız olsun istedik. Sivas Valiliğinden yetkililer gelerek eşyaları tek tek kayıt altına aldı ve tutanak karşılığı bizden teslim aldılar. Aile büyüklerimizin ve bizim ismimizin müzede yer alacak olması bizi çok mutlu etti” dedi.

Çeşitli alanlarda özel koleksiyonları bulunan Emekli Ayhan İlaslan ve eşi Fatma İlaslan ise özenle seçtikleri ve kendileri için çok anlamlı olan eserleri bağışladı.İlk dönem fotoğraf makinaları başta olmak üzere, radyo, saat, ağızlık, tesbih ve antika değeri olan çeşitli materyalleri müzeye verecek olan Ayhan İlaslan, küçük yaşlardan beri eski eşyalara olan tutkusunun eşinin de desteğiyle artarak devam ettiğini dile getirdi.

Sosyal medyada Vali Salih Ayhan’ın şehir müzesi bağış çağrısına duyarsız kalamadığını ifade eden İlaslan; Şehir müzesi projesiyle Sivas’ın kadim tarihinin yansıtılması, unutulmaya yüz tutmuş değerlerin gün yüzüne çıkıyor olması beni çok sevindirdi. Şehir dışından gelen misafirlerimiz, Sivas’ı merak eden herkes müzeyi gezerek kısa süre içinde Sivas’ı tanımış olacak. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet eserlerin yer aldığı eşsiz açık hava müzesine bu proje çok yakıştı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ben de müzenin konseptine uygun elimden gelen tüm katkıyı sağlayacağım” şeklinde konuştu. 

VALİLİKTEN MESAJ VAR
Bağış için vatandaşlara duyuru yapan valilik şunları kaydetti; “Sandıklarda, çatı aralarında, depolarda çürümeyi, unutulmayı değil; Sivas Şehir Müzesinde başköşede sergilenmeyi hak eden geçmişe tanık olan;  eşyalarınızı, geleneksel kıyafetlerinizi, yemenilerinizi, yazmalarınızı, bebek elbiselerinizi, gelinliklerinizi, kınalıklarınızı, düğünlüklerinizi, bayramlıklarınızı, sünnetliklerinizi; heybelerinizi, çantalarınızı, el emeği-göz nuru işlemelerinizi, çeyizliklerinizi yani geçmişimizi, ruhumuzu, şehrimizi bize fısıldayan her bir eşyanızı müzemize bağışlayarak davetimize icabet etmenizi ve müzeler şehri olma yolunda sona yaklaşan şehrimizin tarihine sahip çıkarken yanımızda olmanızı bekliyoruz. Anılar, kıymet verdiğimiz değerler kayda alınsın, ebedî yaşasın diye Şehir Müzesini hizmete açıyoruz. Çağrımıza kulak verin ve bağışlarınızla “eskinin eşyası” denilenleri “geçmişin ihyası, geleceğin inşasına” dönüştürün… Bağışta Bulunmak İçin: Tarihi Hükümet Konağı, Tel:  0346 223 91 01.”