Covid-19 Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Medicana Sivas Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş, bir kişinin Covid-19 virüsü taşıdığının üç farklı testle anlaşılabileceğini ve bunların PCR testi, antikor-antijen testi ve akciğer tomografisi olduğunu söyledi.

Medicana Sivas Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihan Taş, bir kişinin Covid-19 virüsü taşıdığının üç farklı testle anlaşılabileceğini ve bunların PCR testi, antikor-antijen testi ve akciğer tomografisi olduğunu söyledi. PCR testi için burun ve boğazdan sürüntü örneği veya balgam örneği alındığını belirten Taş, “Virüsün varlığını ortaya koyan bir antijen testidir. PCR´ın pozitif olması, o anda o kişide virüsün olduğu anlamına gelir. PCR, öncesi veya sonrasını göstermez. Sonucu 12-48 saat içerisinde belirlenir” dedi.

Taş, antikor - antijen testini ise şu şekilde açıkladı:
“Antikor, bazı vücut hücrelerinin ürettiği bir savunma cevabıdır. Antikor kanda bulunur. Dolayısıyla tüm antikor testleri kanla yapılmak zorundadır. Mikroorganizmaya karşı üretilen cevabı tespit etmek için yapılır. Vücudun bir ön cevap, bir de geç cevap olmak üzere iki tip cevabı vardır.”

"ERKEN SONUÇ ALMAK MÜMKÜN"
İki tür antikor testi bulunduğunu belirten Taş, bunlardan ilkini erken sonuç alınan İmmunoglobulin M testi, ikincisini ise geç sonuç alına İmmunoglobulin G testi olarak açıkladı. Taş, “Erken cevapta İmmunoglobulin M ve İmmunoglobulin G de cevaptır. Bu test her ikisini de çıkartır. Şucanda Türkiye´de iki tip test vardır. Biri kart test dediğimiz hızlı testtir. Bu test 2 saat içinde neticeyi gösterir. Bu test kişinin parmak ucundan veya damarından alınan bir miktar kan test kitinde yer alan bir alana yerleştirilir, o kart test paneli içinde bulunan kimyasallar sonucunda hiç çizgi oluşmayabilir ki bu testin sonucunun negatif olduğu anlamına gelir. İmmunoglobulin M kısmında çizgi oluşursa kişide İmmunoglobulin M tipi antikor olduğu anlamına gelir. Bu kişide erken yanıt oluşmuş demektir. İmmunoglobulin G bandında çizgi oluşursa kişide İmmunoglobulin G tipi antikor var anlamına gelir. Bu kişide geç yanıt oluşmuş demektir” dedi.