29 Ekim Cumhuriyet Bayramı COŞKUYLA KUTLANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İl ve ilçelerde büyük bir coşkuyla kutlandı.
Tarih: 30.10.2018 10:00:01/ 1780okunma / 0yorum

Kangal Gündem
Program öncesi çelenk sunumu yapıldıkdan sonra yapılan törenlere yoğun bir katılım sağlandı. Kutlamalar Sivas´ta kent meydanında yapılırken Kangal´daki kutlamalar ise kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

/resimler/2018-10/29/1424194912575.jpg

Vali Gül, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erbakan ve Belediye Başkanı Aydın, tören aracıyla öğrenci ve vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı.

Tugay Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Vali Davut Gül bir konuşma yaptı.
Vali Gül konuşmasında şunları kaydetti:
"Bugün, Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yılını, “Cumhuriyet Kenti” Sivas´ta, sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Kurtuluş mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas´ımızda yapılan kongre ile şekillenmiş ve buradan tüm dünyaya duyurulmuştur.

1919 tarihinde Sivas´ta gerçekleşen Sivas Kongresi; alınan kararları kadar Sivaslıların, el ele verip, ortak hareket edebilmesi açısından da son derece önemlidir. Yurdun dört bir yanının düşmanlarca işgal edildiği bir dönemde Sivaslılar, birlik ve beraberlik içerisinde olmuş, bağımsız yaşama azim ve kararlılığından ödün vermemiştir.

Böylesi bir dönemde tek bir vücut olan yiğit Sivas halkı, tüm baskı ve zorlamalarına rağmen Mustafa Kemal Atatürk´ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi´ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir.
 

Bu mücadele, 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara´da Cumhuriyet´in ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk milletinin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti´nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü her koşulda korumak ve savunmak, gelecek kuşaklara cumhuriyetin temel değerleriyle yoğrulmuş güçlü yarınlar bırakmaktır.

Günümüz dünyasında güçlü yarınlar inşa etmek, milli değerlerimizin ışığında her türlü bilimsel çalışmaya destek sağlamak ve ekonomi alanında doğru adımlar atmakla mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin bugünlere kolay gelmediğini, bizlere emanet edilen bu topraklar uğruna yüz binlerce şehit ve gazi verildiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

/resimler/2018-10/29/1425147101175.jpg

Uğrunda canımızı biran bile düşünmeden, seve seve verdiğimiz bu güzel vatanımız, tarihin her döneminde iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Ancak yine tarih bize ve tüm dünyaya şunu açıkça göstermektedir ki; yüce Türk milleti şartlar ne olursa olsun, her türlü şartlarda vatanına sahip çıkmış, bir karış toprağından vazgeçmemiştir.

İlan edildiği 1923 yılından bugüne kadar cumhuriyetimizden ve ilkelerinden ödün vermeyen ve en sadık bekçisi olan Sivaslıların, bundan sonra da cumhuriyetin teminatı olmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Geçmişte var olan, günümüzde zaman zaman yüzünü gösteren ve gelecekte de karşılaşmamız muhtemel iç ve dış tehditlere karşı ilelebet dimdik ayakta durmamız için eğitimden ekonomiye, sağlıktan spora her alanda doğru yatırımlara imza atmamız gerekmektedir. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın hayret ve hayranlıkla izlediği Milli Mücadele´deki başarının ardından “gerçek savaş şimdi başlıyor. Bu savaş cehaletle savaştır.” diyerek sürekli eğitimin ve gelişmenin önemini açıkça ifade etmiştir.

İşte bu nedenle ülkemizin en büyük teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri; her birinin toplumsal yaşama yön verebilen ve sorumluluk bilincine erişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri son derece önemlidir.

Bu kapsamda devletimiz, Sivas´ımızın tüm sektörlerde kalkınması, ülke ortalamasının üstüne çıkması, daha modern ve refah bir yapıya kavuşması ve bölgesinde örnek teşkil etmesi için yoğun çaba sarf etmektedir.

Sivas´ta eğitim kalitesinin artırılması, sağlık sisteminin daha sorunsuz ve hızlı işlemesi, ulaşımdaki sorunların ortadan kaldırılması ve mevcut yapısının iyileştirilmesi, sporun her dalında ulusal ve uluslararası başarılara imza atılması, kültür ve doğa turizminde daha etkin bir konuma ulaşması öncelikli çalışmalarımız arasındadır.

Cumhuriyet Kenti Sivas´ımızın yapısını ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, sahip olduğu tüm ekonomik, sosyal, tarihi ve kültürel potansiyelini değerlendirerek kalkınmasını ve gelişmesini sağlamak temel hedefimizdir.

Şunu çok iyi biliyoruz ki; müreffeh bir Sivas, daha müreffeh bir Türkiye demektir.

Sözlerimin sonunda başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o´nun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Daha sonra şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Vali Davut Gül takdim etti. Ardından halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer aldı.
Kangal´daki törenlerde ise öğrencilerin spor gösterileri katılımcıların beğenisini kazandı.

/resimler/2018-10/29/1425490851842.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
MHP Kangal teşkilatı seçim bürosunun açılışını önceki gün yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.
100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
Vali Salih Ayhan ilimize atanmasının 100. gününde bir değerlendirme toplantısı yaptı
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Geçen hafta içinde gerçekleştirilen Cumhurhurbaşkanının Türkiye Esnaf Buluşması toplantısına Kangal Esnaf Kefalet ve Esnaf Odası yönetimi de iştirak etti.
“Sükûnetle ve Suhuletle”
“Sükûnetle ve Suhuletle”
Sivas Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğümüzce (Mahalli İdareler Md.) her ay olağan olarak yapılan "Muhtarlar Toplantısı" Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
İlimizde yaklaşık 4 yıl önce hizmete giren ve ‘Türkiye´nin en genç, en ekonomik, en modern kayak tesisi´ sloganı ile hizmetini sürdüren Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde 2. Etap Ulusal Snowboard Yarışları gerçekleştirildi.
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
Sivas Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen konferansta Namazın islam dinindeki önemine değinildi.
"Seçimin galibi biz olacağız"
"Seçimin galibi biz olacağız"
BBP Kangal ilçe teşkilatı seçim bürosunu ve Alperen Ocak´ları teşkilat binasının açılışını yaptı.
ÖNCE YAYA
ÖNCE YAYA
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak için ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası kapsamında 2019 yılını ´Öncelikli Trafik Yılı´ ilan ettğini kamuoyuna duyurdu.
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAF VE SANATKARLAR ODASI VE ESNAF KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ´ NİN ORTAK GİRİŞİMİ İLE 23 -26 ŞUBAT 2019 TARİHLERİ ARASINDA KANGAL´da KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KURSU AÇILACAK
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve esnaf odası yönetimi ilçemizdeki bazı kurumları gezerek görüş alış verişinde bulundular.
Gençlik Varsa Gelecek Var
Gençlik Varsa Gelecek Var
Vali Salih Ayhan, ´Gençlik Sohbetleri´ kültür, sanat ve edebiyat sohbetleri kapsamında ilimizde çeşitli liselerde eğitim gören gençlerle Tarihi Ziya Bey Kütüphanesi´nde bir araya geldi. Gençlere deneyimlerinden bahseden Ayhan, gençlerin hayatla, eğitimle ve gündemdeki konularla alakalı hayallerini ve düşüncelerini dinledi.
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 31 Mart yerel seçim kampanyası kapsamında düzenlenen ilk mitingde Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda vatandaşlara hitap etti. Birçok vaatle birlikte Sivas halkının yıllardır büyük bir hasretle beklediği hızlı tren çalışmalarının yıl sonunda tamamlanıp 2020´de seferlere başlayacağını söyledi.
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın duyurduğu, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının yüzde 2,5´e düşürülmesine ilişkin karar, pancar üreticisini sevindirdi.
 SERVİS BAŞLADI
SERVİS BAŞLADI
Uzun süredir eksikliği hissedilen şehir içi toplu taşıma araçları dün itibariyle üç ayrı güzergahta servis hizmeti vermeye başladı.
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Milli Mücadele döneminde de kilit bir noktaya sahip olan Sivas ve o dönemin en iyi ulaşım ve iletişim aracı olarak kullanılan tren garı bir günde yüzlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Özellikle kış aylarında tren yolculuğunun daha yoğun tercih edilmesiyle birlikte tren garlarının yetersiz kaldığı görülüyor.
 GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
İsmini üzerinde bulunan mavi çinilerden alan, 748 yıllık Gök Medrese´de süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yönetim kurulu üyeleri, ve Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahibi Temsilcileri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nu Ankara´daki makamında ziyaret ettiler.
KANGAL ZİRAAT ODASI SEÇİM(!) YAPTI
KANGAL ZİRAAT ODASI SEÇİM(!) YAPTI
Kangal da ziraat odası genel kurul seçimi önceki gün öğretmenevinde yapıldı. Başka adayın çıkmadığı seçimde mevcut oda başkanı Basri Çoban yeniden başkan seçilmiş oldu.
KAR BORA FIRTINA
KAR BORA FIRTINA
Geçen hafta sonu yoğun kar yağışından sebep olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde 106 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Vali Ayhan karne heyecanına köy okulunda katıldı
Vali Ayhan karne heyecanına köy okulunda katıldı
Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan, Sivas´ın merkez köylerinden Olukman ve Yakupoğlan köylerini ziyaret ederek yarıyıl tatilini giren öğrencilerin karne heyecanına ortak oldu.
LÜZUMSUZ YERE MEŞGUL ETMEYİN
LÜZUMSUZ YERE MEŞGUL ETMEYİN
Meteorolojik veriler doğrultusunda il genelinde beklenen yoğun kar yağışı ve fırtına ile ilgili alınması gereken önlemler Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında düzenlenen toplantıyla karara bağlandı.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2964
EURO
6.0072
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
En büyük ibadet topluma hizmet etmetir?

Hacı Bektaşı Veli
deneme deneme

deneme 4