29 Ekim Cumhuriyet Bayramı COŞKUYLA KUTLANDI
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İl ve ilçelerde büyük bir coşkuyla kutlandı.
Tarih: 30.10.2018 10:00:01/ 1704okunma / 0yorum

Kangal Gündem
Program öncesi çelenk sunumu yapıldıkdan sonra yapılan törenlere yoğun bir katılım sağlandı. Kutlamalar Sivas´ta kent meydanında yapılırken Kangal´daki kutlamalar ise kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

/resimler/2018-10/29/1424194912575.jpg

Vali Gül, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erbakan ve Belediye Başkanı Aydın, tören aracıyla öğrenci ve vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı.

Tugay Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Vali Davut Gül bir konuşma yaptı.
Vali Gül konuşmasında şunları kaydetti:
"Bugün, Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yılını, “Cumhuriyet Kenti” Sivas´ta, sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Kurtuluş mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas´ımızda yapılan kongre ile şekillenmiş ve buradan tüm dünyaya duyurulmuştur.

1919 tarihinde Sivas´ta gerçekleşen Sivas Kongresi; alınan kararları kadar Sivaslıların, el ele verip, ortak hareket edebilmesi açısından da son derece önemlidir. Yurdun dört bir yanının düşmanlarca işgal edildiği bir dönemde Sivaslılar, birlik ve beraberlik içerisinde olmuş, bağımsız yaşama azim ve kararlılığından ödün vermemiştir.

Böylesi bir dönemde tek bir vücut olan yiğit Sivas halkı, tüm baskı ve zorlamalarına rağmen Mustafa Kemal Atatürk´ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi´ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir.
 

Bu mücadele, 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara´da Cumhuriyet´in ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk milletinin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti´nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü her koşulda korumak ve savunmak, gelecek kuşaklara cumhuriyetin temel değerleriyle yoğrulmuş güçlü yarınlar bırakmaktır.

Günümüz dünyasında güçlü yarınlar inşa etmek, milli değerlerimizin ışığında her türlü bilimsel çalışmaya destek sağlamak ve ekonomi alanında doğru adımlar atmakla mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti´nin bugünlere kolay gelmediğini, bizlere emanet edilen bu topraklar uğruna yüz binlerce şehit ve gazi verildiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

/resimler/2018-10/29/1425147101175.jpg

Uğrunda canımızı biran bile düşünmeden, seve seve verdiğimiz bu güzel vatanımız, tarihin her döneminde iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Ancak yine tarih bize ve tüm dünyaya şunu açıkça göstermektedir ki; yüce Türk milleti şartlar ne olursa olsun, her türlü şartlarda vatanına sahip çıkmış, bir karış toprağından vazgeçmemiştir.

İlan edildiği 1923 yılından bugüne kadar cumhuriyetimizden ve ilkelerinden ödün vermeyen ve en sadık bekçisi olan Sivaslıların, bundan sonra da cumhuriyetin teminatı olmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Geçmişte var olan, günümüzde zaman zaman yüzünü gösteren ve gelecekte de karşılaşmamız muhtemel iç ve dış tehditlere karşı ilelebet dimdik ayakta durmamız için eğitimden ekonomiye, sağlıktan spora her alanda doğru yatırımlara imza atmamız gerekmektedir. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın hayret ve hayranlıkla izlediği Milli Mücadele´deki başarının ardından “gerçek savaş şimdi başlıyor. Bu savaş cehaletle savaştır.” diyerek sürekli eğitimin ve gelişmenin önemini açıkça ifade etmiştir.

İşte bu nedenle ülkemizin en büyük teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri; her birinin toplumsal yaşama yön verebilen ve sorumluluk bilincine erişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri son derece önemlidir.

Bu kapsamda devletimiz, Sivas´ımızın tüm sektörlerde kalkınması, ülke ortalamasının üstüne çıkması, daha modern ve refah bir yapıya kavuşması ve bölgesinde örnek teşkil etmesi için yoğun çaba sarf etmektedir.

Sivas´ta eğitim kalitesinin artırılması, sağlık sisteminin daha sorunsuz ve hızlı işlemesi, ulaşımdaki sorunların ortadan kaldırılması ve mevcut yapısının iyileştirilmesi, sporun her dalında ulusal ve uluslararası başarılara imza atılması, kültür ve doğa turizminde daha etkin bir konuma ulaşması öncelikli çalışmalarımız arasındadır.

Cumhuriyet Kenti Sivas´ımızın yapısını ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, sahip olduğu tüm ekonomik, sosyal, tarihi ve kültürel potansiyelini değerlendirerek kalkınmasını ve gelişmesini sağlamak temel hedefimizdir.

Şunu çok iyi biliyoruz ki; müreffeh bir Sivas, daha müreffeh bir Türkiye demektir.

Sözlerimin sonunda başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o´nun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Daha sonra şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Vali Davut Gül takdim etti. Ardından halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer aldı.
Kangal´daki törenlerde ise öğrencilerin spor gösterileri katılımcıların beğenisini kazandı.

/resimler/2018-10/29/1425490851842.jpg
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Liseli Gençler Siyer-i Nebi Yarışmasında
Liseli Gençler Siyer-i Nebi Yarışmasında
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından, "Efendimizin (S.A.V) izinde Siyer-i Nebi" sloganıyla düzenlenen siyer yarışması kapsamında yurt genelinde yarışma düzenlendi.
 Sivasspor´a Yetenekli Futbolcular Kazandırılacak
Sivasspor´a Yetenekli Futbolcular Kazandırılacak
“2023´e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi” kapsamında; ilimizin marka değeri olan Demir Grup Sivasspor ve Türk futboluna yetenekli öğrenci kazandırmak için Sivas Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Demir Grup Sivasspor Kulübü arasında protokol imzalandı.
BU İŞİN VEBALİ VAR
BU İŞİN VEBALİ VAR
Vali Salih Ayhan, il ve ilçe SYDV müdürlerine konuştu; İŞİNİZİ DÜZGÜN YAPIN! BU İŞİN VEBALİ VAR
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
Kaymakamlardan Ayhan´a Brifing
İlçemiz kaymakamı Cuma Emeç´in de katılmış olduğu Aralık ayı kaymakamlar toplantısı Vali Salih Ayhan´ın başkanlığında, Sivas Valiliği Ahmet Muammer Bey Salonu´nda gerçekleştirildi.
Vali Ayhan´dan insan hakları mesajı
Vali Ayhan´dan insan hakları mesajı
Vali Salih Ayhan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Devletin Kapısı  Millete Açık Olacak
Devletin Kapısı Millete Açık Olacak
"Halkın Dertleri İle Hemhal Olacağız" diyen Vali Salih Ayhan´a ziyaretler devam ediyor
HER ŞEY GELİP GEÇİCİ
HER ŞEY GELİP GEÇİCİ
Önceki gün muhtarlarla bir araya gelen Vali Salih Ayhan; “Her şey gelip geçici, gün gelecek belki birbirimize ihtiyaç duyacağız. Dolayısıyla ortak cümlelerimiz olsun. Hepimiz gardaşız unutmayalım” dedi.
İstihdam Teşvikleri Anlatıldı
İstihdam Teşvikleri Anlatıldı
Kangal Esnaflar ve Sanatkarlar Odası ile Sivas İŞKUR İl Müdürlüğü iş birliğiyle "istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılması" konulu toplantı düzenlendi.
´Gençlik ve Güvenli Gelecek´
´Gençlik ve Güvenli Gelecek´
Sivas İl emniyet müdürlüğü Terörle Mücadele şube Müdürlüğü ekiplerince ´Gençlik ve Güvenli Gelecek´ projesi kapsamında bir konferans tertip edildi.
"DEMİR ÇELİĞE ÇÖZÜM BULUN"
"DEMİR ÇELİĞE ÇÖZÜM BULUN"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas Demir Çelik Fabrikası´nda (SİDEMİR) yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasını istedi.
Cevher İş´in yeni temsilcisi Muhammed Sönmez
Cevher İş´in yeni temsilcisi Muhammed Sönmez
İlçemizde faaliyet gösteren Demir Export ve Bakırtepe altın madeni işletmesinde Sendika seçimi yapıldı
Kangal Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı
Kangal Müftülüğünden Mevlid-i Nebi Programı
Mevlid-i Nebi haftası kapsamında ilçemizde ‘Peygamberimiz ve gençlik´ temalı bir dizi program tertip edildi.
Çocuk eğitimi geleceğe yatırımdır
Çocuk eğitimi geleceğe yatırımdır
Saadet partisi kadın kolları, Sivas Kent Meydanında “ Dünya çocuk hakları ile kadına şiddeti kınama günü” konulu basın açıklaması düzenlediler.
“Köpek çiftliğine yeni projeler yapacağız”
“Köpek çiftliğine yeni projeler yapacağız”
İlçe Kaymakamı Cuma EMEÇ Kangal Köpek Çiftliğinde İncelemelerde bulundu.
Birlikte çözeceğiz
Birlikte çözeceğiz
Daha önce Sivas´ın değişik ilçelerinde kaymakamlık görevinden sonra uzun yıllar il özel idaresi sekreteri olarak önemli projelere imza atan Salih Ayhan, kısa bir süre önce ilimize vali olarak atanmasıyla ‘nerede kalmıştık´ dercesine yeni hizmetler için yeniden kolları sıvadı. Bu kapsamda devam ettirdiği ilçe ziyaretlerine Kangal ve Divriği ile devam etti.
"Uluslararası Boyuta Taşıyacağız"
"Uluslararası Boyuta Taşıyacağız"
Vali Salih Ayhan, Sivas´ın en önemli markaları ve değerleri arasında yer alan, kendine has özellikleri ile seçkin bir ırk ve gerçek bir çoban köpeği olan, şehrimizin isminin dünya çapında duyulmasına çok önemli bir katkı sağlayan Kangal Köpeklerinin üretildiği Sivas Meraküm Mevkiinde bulunan üretim çiftliğinde incelemelerde bulundu.
Kangal´da yılın ilk karı yağdı
Kangal´da yılın ilk karı yağdı
İlçemize yılın ilk karı yağdı
DİRENMEYE DEVAM EDİYORLAR
DİRENMEYE DEVAM EDİYORLAR
Karayollarında taşeren işçi olarak çalışan 13 kişi taşeron firmanın dayatmalarına karşı başlatmış oldukları eyleme devam ediyorlar.
Vatandaşlar salona sığmadı
Vatandaşlar salona sığmadı
Vahdet ve kardeşlik programında Vatandaşlar salona sığmadı
Kaymakam Emeç´ten gazetemize ziyaret
Kaymakam Emeç´ten gazetemize ziyaret
Kaymakam Cuma Emeç gazetemizin irtibat bürosunu ziyaret ederek bir süre sohbet etti.
Sivas Şaha Kalkacak
Sivas Şaha Kalkacak
Sivas´ın yatırım ve üretim üssü olacak Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nde başlatılan altyapı inşaat şantiyesini ziyaret eden Vali Salih Ayhan, “Kurulacak yeni fabrikalar ve üretimlerle Sivas şaha kalkacak.” dedi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3504
EURO
6.0839
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Güleryüzlü olmayan bir kişi, dükkan açmamalıdır.

Konfüçyus
Etin pişerken dağılmaması için suyuna birkaç damla sirke koyun. Etin suyunun berrak olması için üstünde oluşan köpüğü bir kevgir ile temizleyin.

Et Yemekleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları