2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Çiftçilerin aylardır beklediği 2019 tarım destekleri nihayet açıklandı. Resmi Gazete´de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile belirlenen 2019 tarım desteklerinde mazot desteği dışında bir çok kalemde geçen yıla göre artış yapılmadı.
Tarih: 28.10.2019 17:48:37/ 517okunma / 0yorum

Cumhurbaşkanlığının önceki günkü Resmi Gazete´de yayınlanan Kararnamesi ile 2019 Tarım destekleri nihayet açıklandı. Çiftçilerin aylardır beklediği destekleme kararnamesinde,mazot desteğindeki artışlar dışında dikkat çekici bir artış yapılmadığı görülüyor. Daha önce açıklandığı gibi buğday,arpa,çavdar,yulaf ve tritikale destekleme primi 5 kuruştan 10 kuruşa çıkarılırken, dane zeytin ilk kez destekleme kapsamına alındı. Pamuk,yağlı tohumlar, bakliyat, zeytinyağı,çay ve diğer ürünlerdeki fark ödemesi(prim) desteklerinde ise hiç bir artış yapılmadı.

Mazot arttı,gübrede artış yok
Alan bazlı destekler kapsamında “2019 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar” a göre, 2019 ürünü buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 19 lira mazot 8 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 27 lira destek ödemesi yapılacak.Geçen yıl bu ürünlere toplamda dekar başına 19 lira destek verilmişti.

Nohut,kuru fasulye ve mercimek üretimine dekar başına 22 lira mazot ve 4 lira gübre desteği olmak üzere 26 lira, patates üreticilerine dekara 27 lira mazot ve 4 lira gübre olmak üzere 31 lira,yağlık ayçiçeği ve soyada dekara 26 lira mazot ve 4 lira gübre dahil dekara 30 lira destek sağlanacak.

Dane mısırda mazot desteği dekara 25 lira,gübre desteği 4 lira olmak üzere 29 lira olurken, kuru soğan,kanola, aspir,yaş çay,fındık,yem bitkilerinde dekara 17 lira mazot ve 4 liralık gübre desteği ile 21 lira destek ödemesi yapılacak.

Zeytin de dahil diğer ürünlerde dekara 15 lira mazot ve 4 lira gübre desteği sağlanacak.
Nadasa bırakılan tarım arazileri için 8 lira destek sağlanacak.

Organik gübre desteği
Bu yıl ilk kez katı organik-organomineral gübre desteği uygulanacak. Bu kapsamda organik gübre kullanan çiftçilere dekara 10 lira destek sağlanacak.

Toprak analiz desteği değişmedi
Toprak Analiz Desteği, asgari 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde, ilave her 50 dekara kadar bir analiz için Tarım ve Orman Bakanlığı (Bakanlık)´nca yetkilendirilmiş Toprak Analiz Laboratuvarlarına analiz başına geçen yıl olduğu gibi 40 lira destek ödenecek.

Organik ürün desteği
Organik tarım yapan çiftçilere yapılacak desteklemeler ürün sertifikasına göre farklılaştırıldı. Geçen yıl üç kategoride ödenen organik tarım desteği bu yıl bireysel ürün sertifikası ve üretici grubu ürün sertifikasına göre ödeme yapılacak. Toplamda destek miktarı azaltılıyor. Geçen yıl 1. kategoride toplamda dekar başına 100 lira destek sağlanırken bu yıl bireysel ürün sertifikasına dekara 70 lira, üretici grubu sertifikasına göre dekara 35 lira ödeme yapılacak. Yani sadece 5 kuruşluk bir artış var. Fakat diğer kategorilerde düşüş var. İkinci kategoride geçen yıl toplamda dekar başına 70 lira ödenirken bu yıl 60 lira ödenecek. Üçüncü kategoride ise 30 lira olan toplam destek bu yıl 15 liraya düşürülüyor. Organik arıcılık yapanlara ödenen destek değişmedi,kovan başına 10 liralık destek sağlanacak.
Organik tarım destekleri

İyi tarıma sertifikasyona göre destek
Geçen yıl iyi tarım destekleri meyve,sebze,süs bitkileri,tıbbi aromatik bitkiler,örtüaltı,çeltik,su ürünleri gibi ürün gruplarına göre verilirken, 2019 üretim yılında bireysel veya grup sertifikasyonu seçeneğine göre düzenlenmiş iyi tarım uygulamaları sertifikasına sahip olan çiftçilere destek verilecek.

Küçük aile işletme desteği 100 lira
Tarımsal destekleme kararnamesine göre “Küçük Aile İşletmesi Desteği” geçen yıl olduğu gibi dekar başına 100 lira olarak belirlendi.

Fındık desteği dekara 170 lira
Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar ile belirlenen ve ruhsat verilen alanlarda, 2019 üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı çiftçilere dekar başına 170 lira alan bazlı destek ödemesi yapılacak.

Dane zeytine ilk kez prim verilecek
Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında bu yıl ilk kez dane zeytine prim verilecek. Kararnameye göre dane zeytine kilo başına 15 kuruş ödeme yapılacak. Zeytinde ayrıca geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu desteği kapsamında dekara 100 lira destekleme ödemesi verilecek.

Yağlı tohum ve pamuk desteklerinde artış yok
Fark ödemesi(prim) desteği sağlanan ürünler arasında sadece buğday arpa,yulaf,çavdar,tritikale için geçen yıl kilo başına 5 kuruş olan destek primi bu yıl 10 liraya çıkarılıyor. Nohut,mercimek ve kuru fasulyede kilogram başına geçen yıl olduğu gibi 50 kuruş,kütlü pamuğa kilo başına 80 kuruş, dane mısıra 3, yağlık ayçiçeğine 40, soya fasulyesine 60, kanolaya 50,aspire 55, çeltiğe 10,çaya 13 ve zeytinyağına da kilogram başına 80 kuruş destekleme primi ödenecek.

Pamukta beklenti 1 lira 25 kuruştu
Destekleme priminde en büyük hayal kırıklığı pamukta yaşandı. Üretim maliyetlerinde yüzde 40´ın üzerinde artış olmasına rağmen pamuk fiyatlarının gerilemesi nedeniyle üretici aradaki farkın prim olarak ödenmesini bekliyordu. Bu amaçla kilo başına 1 lira 25 kuruş prim bekleyen üreticiye geçen yıl olduğu gibi 80 kuruş destek açıklanması büyük hayal kırıklığı yarattı.    Haber  merkezi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: 2019 TARIM DESTEKLERİ AÇIKLANDI
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
"İSTİŞAREYE ÖNEM VERECEĞİZ"
Kaymakam Erinç Demir, iadei ziyaretler kapsamında Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve yine aynı binada bulunan esnaf odasını ziyaret etti.
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
KAMPANYAYA AKSU MADENCİLİK DE KATILDI
"Geleceğe Nefes Ol" sloganı ile başlatılan ağaçlandırma kapsamına ilçemiz sınırlarında madencilik faaliyeti gösteren Aksu Madencilik şirketi de katıldı. Fidan dikme kampanyasını öğrencilerle birlikte gerçekleştiren şirket yönetimi belirledikleri alana 2000 adet çam fidanını toprakla buluşturdular.
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
KANGAL´DAN 4 BİN FİDAN
Başta vali Salih Ayhan olmak üzere tüm ilçe kaymakamlıkları ağaçlandırma kampanyasına destek olarak binlerce fidanı toprakla buluşturdular.
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YURT GENELİNDE 11 MİLYON FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
Türkiye, 11 milyon fidan dikme organizasyonuyla yeşili doğaya kazandırıyor.
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
HAYIRLI OLSUN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR
İlçemize bir süre önce atanan ve görevine geçen hafta başlayan Kaymakam Erinç Demir´e hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.
MARKA İLÇE KANGAL!
MARKA İLÇE KANGAL!
Esnaf köşesinin bu haftaki konuğu ilçemizde yıllardır küçük ev aletleri alanında hizmet veren Murat Durmaz oldu. Başta siyasiler olmak üzere STK temsilcilerine yönelik eleştiri ve sitemlerini dile getiren Durmaz, ilçenin sahipsiz olduğunu belirterek şunları söyledi.
  BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE KASIM AYI MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
Kangal Belediye Meclisi 11. oturum olarak Kasım ayı meclis toplantısı gerçekleştirdi.
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
"HAKKIMIZI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
İlçemizde bir süredir gündemde olan işçi çıkartılma konusu bu haftada Kangal kamuoyunda knuşulmaya devam ediyor.
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
İŞÇİLERİMİZİN HAKKINI FAZLASIYLA VERİYORUZ
Haftalardır devam eden işçi çıkartılma konusundaki gelişmeleri yıllardır Kangal termik santralinde üstlenici firma olarak iş yapan Kurugöllü limited şirketin sahibi Mehmet Kurugöllü ile konuştuk.
"GELECEĞE NEFES OL"
"GELECEĞE NEFES OL"
Sivas´ın orman varlığını artırmak ve erozyonu önlemek için sürdürülen ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşların çevreye olan duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla başlatılan fidan dikim kampanyası kapsamında il genelinde çok sayıda fidan toprakla buluşturuluyor.
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
KAYMAKAM ERİNÇ DEMİR GÖREVİNE BAŞLADI
İçişleri bakanlığının bir süre önce yayımlamış olduğu kararname ile Kangal Kaymakamlığına atanan Erinç Demir, geçen hafta başında görevine başladı. Ayağının tozuyla 29 Ekim programına katılan kaymakam Demir, önceki günden itibaren hayırlı olsun ziyaretlerini de kabul etmeye başladı.
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN´DAN 29 EKİM MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet´in ilanın 96. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında "Millet ve devlet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi korumak amacıyla son yıllarda yine tarihi bir mücadelenin içindeyiz." ifadesini kullandı.
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
VALİ AYHAN´DAN 29 EKİM MESAJI
2023 HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
KANGAL´DA KUTLAMA HAZIRLIKLARI TAMAM
Ülke genelinde olduğu gibi ilçemizde de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına yönelik hazırlıklar tamamlandı.
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
ODALAR AİDAT TOPLAMAKTAN BAŞKA İŞLER DE YAPMALI
Önceki hafta başlattığımız esnaf köşesinin bu haftaki konuğu meydan durağı taksici esnaflarından Mehmet Özdemir oldu.
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
KANGAL´IN YENİ KAYMAKAMI ERİNÇ DEMİR
İlçemize yeni kaymakam atandı
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
Kangal Tren Garı ilgi bekliyor
TREN İSTASYONU SAHİPSİZ Mİ?... Önceki yıl faaliyete geçtiğinden beri bir türlü eksikleri tamamlanamayan Yeni Kangal tren istasyonu bölge müdürlüğünün ilgisini bekliyor.
ENDİŞEYE MAHAL YOK
ENDİŞEYE MAHAL YOK
İlçemizin önde gelen iş adamlarından Kurugöllü Ticaret LTD. ŞTİ.´nin sahibi Mehmet Kurugöllü, işçi çıkartma söylentilerinin asılsız olduğunu, aksine mevcut işçi sayısının üzerine 50-60 kişi daha almayı planladıklarını belirterek endişeye mahal olmadığını ifade etti.
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
Sivas Tarih ve Kültür Şehri
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, 1. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sivas ve Üniversite Tanıtım Günleri” ne katıldı.
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
“Kangal´ı en güzel şekilde temsil ettik”
Her yıl İstanbul´da Sivas Konfederasyonu öncülüğünde düzenlenen 10. Geleneksel Sivas Tanıtım Günleri´ne katılan Kangal en iyi şekilde temsil edilmeye çalışıldı. Önceki yıllarda olduğu gibi en çok ilgi gören stantların başında yine Kangal geldi.
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
Apaydın´dan Muhtarlar günü mesajı
19 Ekim Muhtarlar gününde KANGAL BELEDİYE BAŞKANI KÜRŞAT APAYDIN mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7303
EURO
6.3378
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
Yufka ile yapılan böreklerde tepsiye yaydığınız yufkaların üzerine eritilmiş margarin ve sütten oluşmuş karışımı dökerseniz böreklerinize ayrı bir lezzet katarsınız. Yufka ile yaptığınız böreklerin üstüne, böreği fırına vermeden önce bir yumurtayı, bir ş

Börek Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları