19 MAYIS COŞKUSU

19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın 100. Yılı, tüm yurtta olduğu gibi Sivas ve ilçelerinde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak, 14-25 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Gençlik Haftası nedeniyle, Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda kalan gençlerle Paşa Cami´nde mukabele okunarak sabah namazı eda edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığının gönüllük projesi olan ´Damla Projesi´ ile dünyanın ve ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen öğrencilerin ve Karainci Cami Derneği Gençlik Kolları üyelerinin de yer aldığı sabah namazı programında Vali Salih Ayhan, gençlerle tek tek ilgilendi.
Etkinlikler daha sonra Tren Garı´nda devam etti. 19 Mayıs´ın 100. yılında Tren Garı´ndan Kongre Müzesine kadar ellerinde Türk bayraklarıyla yürüyüş gerçekleştiren vatandaşların coşkusu görülmeye değerdi.

19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, yürüyüşün ardından Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen programla devam etti. 7´den 70´ye her kesimden vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kutlama programında 19 Mayıs etkinlikleri renkli görüntülere sahne oldu.

Vali Salih Ayhan, Samsun´dan Amasya´ya, Erzurum´dan Sivas´a uzanan kurtuluş mücadelesinin 100. yılını iftiharla kutladıklarını ifade ederek, "Geleceğin ışığı olan gençlerimiz; 19 Mayıs, bu ülkenin en büyük sermayesidir. Türk milleti tarihten aldığı güçle, ecdadının mirasına sahip çıkmış; vatan toprağına namahrem ayağı basmasın diye var gücüyle mücadele vermiştir.  Bu asil ruhla sizleri yetiştirmek istiyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, halk oyunları, askeri bando ve jimnastik gösterileriyle devam etti. Vali Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, gençlerle yakından ilgilenerek, onların heyecanına ortak oldu.

Diğer yandan Milli Mücadelenin başlangıcının 100. Yılı münasebetiyle 81 ilimizde ve 19 ülkede eş zamanlı "Dünya Atabarı Oynuyor" programı, Kongre Müzesi bahçesinde yapıldı. Saat 19:19 itibariyle başlayan ve renkli görüntülere sahne olan Atabarı Oyunu, vatandaşlardan büyük ilgi gördü.