100. GÜNDE BASINLA YÜZ YÜZE
Vali Salih Ayhan ilimize atanmasının 100. gününde bir değerlendirme toplantısı yaptı
Tarih: 20.2.2019 00:01:00/ 1903okunma / 0yorum

Şehrimizde yazılı, görsel ve internet gazeteciliği yapan basın mensupları ile bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “100 Günde Basınla Yüz Yüze”  başlığı altında gündemi değerlendirdi. Programın her 100 günde bir yapılacağını belirten Vali Ayhan, böylelikle Sivas´ta devam eden çalışmalar ve planlanan projeler masaya yatırılarak, sohbet ortamında önerilerin de alınacağı formatta olacağını ifade etti.
100.YIL ETKİNLİKLERİNE  HAZIRLANIYORUZ
Öğretmenevinde gerçekleştirilen ve soru-cevap şeklinde devam eden programda milli eğitim yatırımlarından yeni üniversitenin kurulma çalışmalarına, gençlik spor hizmetlerinden tarım hayvancılık projelerine, sağlık yatırımlarından tarihi eser restorasyonlarına, kültür turizmden, ticaret ve sanayi konularına, kırsal altyapıdan sosyal projelere kadar pek çok husus da açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, Sivas Kongresi´nin 100. yılı nedeniyle yapılacak olan etkinliklere de geniş yer verdi.
“DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM”
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın ilimize gerçekleştirdiği ziyareti de değerlendiren Valimiz Ayhan, “Çok güzel ve verimli geçen bir program oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sivas´ın gündemdeki konularına yönelik önemli açıklamaları oldu. Sivas adına mutluluk duyduk. İnşallah önümüzdeki süreçte ilimiz pek çok konuda değişim ve dönüşüm yaşayacaktır.” ifadelerini kullandı.
“ORTAK AKIL İÇİNDE İSTİŞARE EDECEĞİZ”
Gazetemiz imtiyaz sahibi ve Sivas Gazeteciler Dernek başkanı Orhan Üngör´ünde aralarında bulunduğu gazete,  haber ajansı ve televizyon temsilcilerinin sorularını cevaplayan Vali Salih Ayhan şehirde yapılan yapılacak olan ve devam eden projelerin detaylarını basın mensuplarının soruları üzerine açıklık getirerek cevap verdi.
SOHBET HAVASINDA GEÇTİ
Şehir için önem arz eden pek çok önemli konusunun konuşulduğu 100 günde basınla yüz yüze programında sorulan sorular karşısında açıklama yapan Ayhan şu şekilde konuştu. “Toplumun sesi ola basın mensupları ile bir arada olmak çok güzel. Burada birlikte birçok konuyu samimi bir şekilde istişare edeceğiz. Sizler toplumun içinde olan kişiler olarak toplumun nabzını iyi tutan bir yapınızla burada bir araya geldik. Biz toplumun hoşuna gitmeyen benimsemediği kararları almak istemiyiz. O yüzden ortak akıl çerçevesinde hareket etmek gerek. Benimde Sivas´ta valilik makamındaki görevimin 100´cü günü olması hasebiyle sizlerle birlikte bir sohbet havasında şehrimizde neler yapılıyor hangi projeler hayata geçiyor bunları burada paylaşalım istedik. Şehrin her yerinde hareketli bir süreç olacak. mevcut devam eden işleri ilk etapta bitirmek niyetimiz. Tarım, sağlık, eğitim, spor ve daha sayamadığımız alanlarda projeler ortaya koyuyoruz. Şu ana kadar iyi bir yol kat ettik. İnsanın gönlüne giremezsen aklına giremezsin. Şehirde yapığımız projeleri geniş yelpazeye yayacağız. Yaptığımız projelerin içinde çocukları özellikle bu projelere dahil ediyoruz.” “ESKİ NUMUNE ARAZİ İÇİN ADIM ATACAĞIZ”
Şehirde yapılan işlere şöyle baktığımızda şehrin merkezinde yer alan eski numune hastanesinin alanını şehre yeniden kazandırmak için adınlar atmaktayız diyen Ayhan, “Burası 114 bin metre karelik bir alan. Mahkeme süreci içerisinde olan bit yer.Kararı öncelikle yerel kurul tescil ediyor. Yani inisiyatif yerel kurulda. Bu kararın uygulanabilir bir karar olması için benim kanaatim şehrin bu konuya destek vermesi lazım. Kurulun kararı esnek olmalı. Burada artık engeli kaldırmak lazım. Söz birliği olmalı ve artık eyleme geçmeliyiz. Bilindiği gibi bu alana önceden orta kısma yapılması planlanan caminin şimdi merkeze meydana yakın olan halk eğitim merkezini yıkarak onun yerine orta ölçekli bir cami inşa edeceğiz. Camimiz Cumhuriyet dönemine ait modern yeni dönem mimarisine uygun bir yapıda olacak. 2 bin 500 kişi veya 3 bin kişiyi alacak şekilde olacak. Caminin altında ticaret hane değil de Sivas´ın el sanatkarlarının yer alacağı bir çarşısı olsun istiyoruz. Yine alan içerisinde gençlik merkezi, okul ve toplum sağlık merkezi şeklinde halkımızın faydalanacağı alanlar inşa edilecek. Alan bir hayli büyük olduğu için burada yeşil alan içinde büyük bir alan ortaya çıkıyor. Herkesin gezebileceği şehrin içinde nefes alacağı bir alana kavuşmuş olacağız. Bu alanda herhangi bir rant yok. Toplumu rahatsız edecek bir şey yok. Herkes burası bitince mutlu olacak. Herkese hitap eden bir yer olacak. Süre olarak ise Temmuz veya Ağustos ayında Okul, Toplum Sağlık merkezi ve Caminin temelleri inşallah atılacak.” ifadesini kullandı.

“DİJİTAL TEKNOLOJİ İLE RAHATLAMA OLACAK”
Şehir giriş çıkış kontrolörleri konusunda, “Sivas şehir olarak diğer şehirlerin geçiş yaptığı kavşak konumunda olmasından dolayı kontrol biraz daha yoğun oluyor. Tabii bu çalışmalar Ankara planlı bir çalışma. Bilindiği gibi 15 Temmuz´dan itibaren başlayan bir süreç. Aslında her şey insanlar için güvenliği için yapılan uygulamalar. İlerleyen zaman içerisinde sorunlu olan plakalar, yüz tanıma sistemleri kameralar ile denetimler içerisinde dijital teknolojinin olanakları ile daha da kolaylık sağlayacak. Bunlar zaman içinde azalacak. Seçimden sonra bunların hepsi gözden geçecek ve bir rahatlama olacak.” ifadesini dile getirdi.

“ŞEHRİN KUZEYİNE HASTANE YAPACAĞIZ”
Sivas için sağlık alanında yeni yatırımların olduğuna vurgu yapan Ayhan, “Sivas İl sağlık müdürlüğü binası, Aile sağlık merkezleri ve tuzlu göl mahallelisi bölgesine orta ölçekli bir hastane konusuna odaklandık. Bunlarla ilgili çalışmalar içerisindeyiz. Şehir için önemli bir konu. Tek bir merkezde hastane olması vatandaşı sadece bir yönde kalmasından yana değiliz. O yüzden Tuzlu göl mahallesindeki alana bir hastane inşa edeceğiz. Böylece şehrin kuzeyinde de yeni bir hareketlenme olacak.” şeklinde ifade etti.

“METRUK BİNALARI YIKACAĞIZ”
Şehir merkezideki metruk binaların tespit edildiğini söyleyen Ayhan, “metruk binaların yıkım aşamasında raporlar hazırlanıyor. Sivas´ta tespit edilen 419 tane metruk bina var. Bunların 11 tanesi yıkıldı. İlgili mülk sahiplerine belli bir süre vereceğiz. Mal sahibinin yıkmasını isteyeceğiz. Yıkmaz ise biz yıkımı gerçekleştirip işin masrafını da mülk sahibinden alacağız.
Bizim önceliğimizi şehir insanının güvenliği. Bu yönde sorumluluklarımız var. Bu kullanım sürecini doldurmuş yerlerde hallolacak.”

“BİR İLİN BÜYÜMESİ İÇİN SANAYİ ŞART”
Özel teşvik konusunda 4. bölgede olduğumuz ifade eden Ayhan, “Şehir olarak 6. bölgeye alınmayı istiyoruz. Aslında Sivas için yapılması gereken sektöre dayalı yatırımların desteğin alınması. Yani özel sektör teşviki olmalı. İşte Sivas için alçı önemli bununla ilgili özel teşvik elde edilecek. Demirağ OSB´de yeri de tahsis edildi. Sektör odaklı ve Bölgenin konumuna uygun destekler daha cazip olur. Demirağ OSB´de Alt yapı çalışmaları sürüyor 200 ‘ün üzerinde parsel var. Bir ilin büyümesi için önce o ile para girdisini artırmak lazım.
Şehre para girerse şehir büyür. 1.OSB´de enerji yönünde çalışmalarımız var.
Bizim için asıl olan konu üretim ve istihdamı artırmak.”

“2020 YILINDA HIZLI TRENE KAVUŞACAĞIZ”
Sivas´ta hızlı tren konusunun kamuoyu tarafından canlı tutulmasını isteyen Vali Ayhan, “Hızlı tren için Mart ayında şantiye açılacak. YHT için 170 milyonluk ödenek var. Sayın Cumhurbaşkanımız Sivas´ta söyledi 2020 yılında hızlı trene kavuşacağız. Hızlı tren demek şehrin gelişmesi demek. Bunun için şimdiden alt yapımız ticari yapımız hepsinin hazır hale gelmesi için şehir olarak çalışmamız lazım. Hızlı tren ile birlikte Yıldız dağı daha da canlanacak.”

“YILDIZ DAĞINDA TİCARİ BİR AMAÇ YOK”
Yıldız dağı ile ilgili sorulan sorulara da cevap veren Vali Ayhan, “Yıldız dağımızın Tokat tarafından yolunu inşallah bu sene bitireceğiz. Kayak federasyonu takvimindeki etkinlikleri yapmaya başladık. Kar yapımız ve alanımız çok iyi. Konaklama konusunda bazı adımlar atılması lazım. Eğer konaklamada daha fazla kişiyi ağırlarsak Yıldız Dağında daha çok etkinlik yapılacak. Genel yolu içinde ıslah çalışmaları yapılmakta. Hafta sonları ortalama 5 bin kişiyi Yıldız dağında ağırlamaktayız. Yıldız dağına şu ana kadar 132 milyon lira harcanan para var. Özelleşme konusu bizim gündemimizde yok. Yıldız dağının yıllık elektrik ve ısınma gideri yaklaşık 650 bin lira civarında. Onunla da ilgili çalışmalar yapıyoruz.

Yani bize her hangi bir yükü yok. Çocuklarımız ve şehir halkımız için büyük şans. Şu anda çocuklardan oluşan 64 kişilik olimpik bir ekimiz var. İlerde güzel işlere imza atacaklar. Biz Yıldız dağında ticari bir amaç güdülmüyor. Yaptığımız her şey sosyal amaçlı.” şeklinde dile getirdi.

“NUMUNE HASTANESİ İÇİN YOL AÇILACAK”
Sivas il özel idaresine ait makine ikmal depolarının olduğu alanı ileriki zaman içerisinde kaldıracaklarını ifade eden Vali Ayhan, “Yeni numune hastanesine ulaşmak böylece daha kolay olacak. Mehmet Akif Ersoy caddesinden gelen bir araç buradan vereceğimiz yol ile direk hastaneye ulaşmış olacak. Bu alan ile ilgili imar planı yapıldı. Makine ikmal, asfalt tesisi ve yıldız ırmağındaki tesis ile birlikte hepsi tek bir yerde olacak. Şehir dışına çıkacağız.
O alanı ekonomiye kazanacak şekilde yapacağız. 70 bin metre kare bir alan orası. Böylece hastane bölgesine de geçiş sağlanmış olacak.

“SİVAS´IN İYİ BİR BASIN SİTESİNE İHTİYACI VAR”
Şehirdeki konakların kendisi için çok önem taşıdığına dikkat çeken Ayhan, “Konakların mülkiyeti bilindiği gibi çoğunlukla özel şahıslara ait. O yüzden bakım onarım işinde mülk sahiplerinin atacağı adımlar olmalı. Konaklar şehrimizde nitelikli vakıf ve derneklerin yararına toplumun geneline hitap edenlere verilmeli. Sivas´ın iyi bir basın sitesine ihtiyacı var. Basın sitesi Belediyenin himayesinde eğer bize düşen bir görev olursa basın sitesi için bizde valilik olarak yardımcı oluruz. Her meslekte olduğu gibi basın mesleğinde fiziki yapı çok önemli.”

“KANGAL KÖPEĞİNİ DAHA İYİ TANITMALIYIZ ”
İlçelerimizde ve köylerde yer alan doğal kaynaklarımız olan Kaman´daki maden suyunun değerlerinde problem çıktı diyen Ayhan, “Değerler normal olsa idi Sivas için bir doğal maden suyuna kavuşmuş olacaktık. Bu çalışmaları Kaymakamlıklarımız daha yakından takip edip ilgileniyorlar. Kangal köpeği konusunda da merakumde ki yerimizi daha elverişli hale getireceğiz. Turistik anlamda çalışmalar yapacağız. Merakum bölgesine kangal köpeğinin heykelini yapacağız.”

“HARALAR BÖLGESİ CAZİBE MERKEZİ OLACAK”
Sivas´ın batı girişinde yer alan Haralar bölgesine yapılacak projeleri de paylaşan Ayhan,
“Haralar bölgesi çok önemli. Sivas için adeta vatandaşların hep birlikte kaliteli zaman geçireceği bir yer olacak. Harlar içinde küçük bir Minia Sivas oluşturacağız. 11 tane elimizde hara var. Bunlar restore edilerek içerlerine Basın müzesi, At müzesi ve diğer bazı müzeleri burada yapacağız. Organik ürünlerin satılacağı alanlar oluşturacağız. Yani haralar Sivas için yeni bir cazibe merkezi olacak. Orayı ayrı bir havaya büründüreceğiz.”

“4 EYLÜLDE 100. YILDA 150 ETKİNLİK”
Ayhan, “100. yıl yüz etkinlikleri kapsamında bir anıt yapılacak. Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında herkesin bu kutlamalardan istifade edeceğine inanıyoruz. Özellikle Ağustos ve Eylül ayında çok yoğun bir kutlama olacak. Bu etkinlikler ilçelerimizdeki Kaymakamlıklarımızda dahil olmak üzere toplam 150 etkinlik gerçekleşecek.”

“ŞEHRE HİZMET SEVDAMIZ DEVAM EDECEK”
Tarım ve hayvancılık alanında ellerinde birçok proje olduğunu ifade eden Ayhan, “TÜDEMSAŞ için kararı sayın Cumhurbaşkanımız verdi. TÜDEMSAŞ´ta küçülme ve yer değişme söz konusu değil. Sivasspor bizim öz değerimiz çocuklarımız için spor alanında projelerde çok önemli spor dalında yapılan projeler ile yaklaşık 118 bin öğrenciye dokunacağız. Fuar alanı ile ilgili fizibilite çalışması yapılıyor. Eğitim hayatına nasıl yayarız o alanı ona bakacağız. 49 bin metre karelik bir alan. Yani olmadı ya yıkacağız, yada yapacağız. Gündemden düşüreceğiz.” ifadeleri yer aldı.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: GÜNDE BASINLA YÜZE
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DÜDÜK ÇALMAYA BAŞLADILAR
DÜDÜK ÇALMAYA BAŞLADILAR
Çeyrek asır önce uygulamada olan mahalle bekçiliği 25 yıl aradan sonra yeniden devreye girdi ve göreve başlayan yeni bekçiler geçen haftadan itibaren düdük çalmaya başladılar.
KAYMAKAM EMEÇ´TEN 8 MART KUTLAMASI
KAYMAKAM EMEÇ´TEN 8 MART KUTLAMASI
Kaymakam Cuma EMEÇ, 8 Mart dünya kadınlar günü vesilesiyle bir dizi etkinliğie imza attı
“BÖYLE SEÇİM OLMAZ!”
“BÖYLE SEÇİM OLMAZ!”
Kısa bir süre önce yapılan Kangal Ziraat Odası seçimlerine yönelik tartışmalar devam ediyor. Delege seçimlerinde çeşitli usulsüzlüklerin yapıldığını iddia eden Kangallı çifçiler tepkilerini dile getirdiler.
YEMİN ETTİLER
YEMİN ETTİLER
Sivas 5. Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası´nda eğitimlerini tamamlayan 1999/1 tertip 1´inci kademe erler için yemin töreni düzenlendi.
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
“Umut, Uzlaşma, Kardeşlik”
MHP Kangal teşkilatı seçim bürosunun açılışını önceki gün yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Esnaf Yönetiminden Ankara Çıkarması
Geçen hafta içinde gerçekleştirilen Cumhurhurbaşkanının Türkiye Esnaf Buluşması toplantısına Kangal Esnaf Kefalet ve Esnaf Odası yönetimi de iştirak etti.
“Sükûnetle ve Suhuletle”
“Sükûnetle ve Suhuletle”
Sivas Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğümüzce (Mahalli İdareler Md.) her ay olağan olarak yapılan "Muhtarlar Toplantısı" Atatürk Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
Uluslararası yarışlar hedefliyoruz
İlimizde yaklaşık 4 yıl önce hizmete giren ve ‘Türkiye´nin en genç, en ekonomik, en modern kayak tesisi´ sloganı ile hizmetini sürdüren Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi´nde 2. Etap Ulusal Snowboard Yarışları gerçekleştirildi.
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
NAMAZ DİNİN DİREĞİDİR
Sivas Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından gerçekleştirilen konferansta Namazın islam dinindeki önemine değinildi.
"Seçimin galibi biz olacağız"
"Seçimin galibi biz olacağız"
BBP Kangal ilçe teşkilatı seçim bürosunu ve Alperen Ocak´ları teşkilat binasının açılışını yaptı.
ÖNCE YAYA
ÖNCE YAYA
İçişleri Bakanlığı, trafikte yaya önceliği bilincini oluşturmak için ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´ kampanyası kapsamında 2019 yılını ´Öncelikli Trafik Yılı´ ilan ettğini kamuoyuna duyurdu.
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAFINA KOSGEP KURSU
KANGAL ESNAF VE SANATKARLAR ODASI VE ESNAF KREDİ KEFALET KOOPERATİFİ´ NİN ORTAK GİRİŞİMİ İLE 23 -26 ŞUBAT 2019 TARİHLERİ ARASINDA KANGAL´da KOSGEB UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ KURSU AÇILACAK
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Esnaf yönetiminden kurumlara ziyaret
Kangal esnaf kefalet kooperatifi ve esnaf odası yönetimi ilçemizdeki bazı kurumları gezerek görüş alış verişinde bulundular.
Gençlik Varsa Gelecek Var
Gençlik Varsa Gelecek Var
Vali Salih Ayhan, ´Gençlik Sohbetleri´ kültür, sanat ve edebiyat sohbetleri kapsamında ilimizde çeşitli liselerde eğitim gören gençlerle Tarihi Ziya Bey Kütüphanesi´nde bir araya geldi. Gençlere deneyimlerinden bahseden Ayhan, gençlerin hayatla, eğitimle ve gündemdeki konularla alakalı hayallerini ve düşüncelerini dinledi.
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Hızlı Tren Seneye Başlayacak
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 31 Mart yerel seçim kampanyası kapsamında düzenlenen ilk mitingde Sivas Cumhuriyet Meydanı´nda vatandaşlara hitap etti. Birçok vaatle birlikte Sivas halkının yıllardır büyük bir hasretle beklediği hızlı tren çalışmalarının yıl sonunda tamamlanıp 2020´de seferlere başlayacağını söyledi.
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
PANKOBİRLİKTEN TEŞEKKÜR
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın duyurduğu, Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kotasının yüzde 2,5´e düşürülmesine ilişkin karar, pancar üreticisini sevindirdi.
 SERVİS BAŞLADI
SERVİS BAŞLADI
Uzun süredir eksikliği hissedilen şehir içi toplu taşıma araçları dün itibariyle üç ayrı güzergahta servis hizmeti vermeye başladı.
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Tren garında banklar yetersiz; millet perişan
Milli Mücadele döneminde de kilit bir noktaya sahip olan Sivas ve o dönemin en iyi ulaşım ve iletişim aracı olarak kullanılan tren garı bir günde yüzlerce misafire ev sahipliği yapıyor. Özellikle kış aylarında tren yolculuğunun daha yoğun tercih edilmesiyle birlikte tren garlarının yetersiz kaldığı görülüyor.
 GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
GÖKMEDRESE AÇILIŞ İÇİN GÜN SAYIYOR
İsmini üzerinde bulunan mavi çinilerden alan, 748 yıllık Gök Medrese´de süren restorasyon çalışmalarında sona gelindi.
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
TGK Yönetimi Bakan Çavuşoğlunu ziyaret etti
Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yönetim kurulu üyeleri, ve Basın İlan Kurumu Anadolu Gazete Sahibi Temsilcileri Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu´nu Ankara´daki makamında ziyaret ettiler.
KANGAL ZİRAAT ODASI SEÇİM(!) YAPTI
KANGAL ZİRAAT ODASI SEÇİM(!) YAPTI
Kangal da ziraat odası genel kurul seçimi önceki gün öğretmenevinde yapıldı. Başka adayın çıkmadığı seçimde mevcut oda başkanı Basri Çoban yeniden başkan seçilmiş oldu.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Taze deniz ürünlerini hava geçirmez ve kapaklı bir kap içinde buzdolabında saklayın. En fazla iki gün içinde tüketin. Dondurulmuş deniz ürünlerini alışveriş sonrasında orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun.

Deniz Ürünleri Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları