"Yılı Pozitif Büyümeyle Kapattık"
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye İçin Değişim Başlıyor ´Sivas İş Dünyası Buluşması´ programına katılmak üzere havayolu ile önceki gün Ankara´dan Sivas´a geldi.
Tarih: 13.1.2020 21:32:59/ 1101okunma / 0yorum

Sivas Nuri Demirağ Havaalanında Vali Salih Ayhan ve il protokolü tarafından karşılanan Bakan Albayrak, daha sonra programın yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi´ne geçti.

Burada düzenlenen programa Bakan Albayrak´ın yanı sıra; Sivas Valisi Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekilleri İsmet Yılmaz, Mehmet Habib Soluk, Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, STSO Başkanı Mustafa Eken, il protokolü, kamu bankalarının genel müdürleri ve iş insanları katıldı.

´İstiklal Mücadelesinin Sembol Şehri Sivas´
Programda konuşan Bakan Albayrak uzun zamandır Sivas´a gelmeyi düşündüklerini ancak bugüne nasip olduğunu ifade ederek “Eylül ayı itibariyle yeni ekonomi programında anons ettiğimiz Türkiye için ekonomik olarak değişimin başladığı mottosuyla ifade ettiğimiz tüm bu değişimin ve il il bunun iletişimini sürdürdüğümüz buluşmaların 15´incisini Sivas´ta gerçekleştiriyoruz. Uzun zamandır vekillerimizle, bakanlarımızla konuşuyoruz Sivas programını ama nasip bugüneymiş. Yeni yılın ilk günlerinde dedik ki artık Sivas´ta tarihi medeniyetin beşiği, Hititlerden bugüne kadar Selçuklu döneminin en tarihi en kritik merkezlerinin başında gelen ve belki hepsinden önemlisi İstiklal mücadelemizin sembol şehri Sivas´ta olmaktan ben hassaten ben büyük bir memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

‘2019´u Beklentilerin Ötesinde Kapattık´
2019 yılını ekonomide beklentilerin ötesinde kapattıklarını belirten Bakan Albayrak, “Küresel ekonomide ve siyasette büyük gerginliklerin ve belirsizliklerin yaşandığı 2019 yılını, ekonomide beklentilerin ötesinde bir performansla kapattık. Ortaya koyduğumuz politikaların tüm bu neticelerinin başarısıyla birlikte gerek enflasyonda, faizde, risk birimlerinde, büyümede taraflı tarafsız özellikle yurt dışı kaynaklı uluslararası kuruluşların beklentisinin birçoğunun aksine pozitif yönde güncellenerek tahminlerin daha ötesinde olumlu bir yılı geride bıraktık. 2019 yılı Türkiye açısından, ekonomimiz açısından göründüğü kadar kolay olmayan çok zor bir yıldı. Ağustos 2018 yılında doğrudan Türkiye ekonomisinin hedef olmasıyla başlayan, gerçekleşen, tüm bu kur saldırıları sonrası 2019 yılında da benzer saldırıların da bunun yanında Barış Pınarı Harekâtı döneminde de benzer saldırılar ve yaptırımların ve düzenli tehditlerin küresel iklimde devamlı bir süreçle devam etti" dedi.

‘Yılı Pozitif Büyümeyle Kapatıyoruz´
Yılı pozitif büyümeyle kapattıklarını ifade eden Bakan Albayrak "Daha yeni başlıyoruz. 2020 yılı hem enflasyonda hem de faizde kalıcı tek hanelileri daha güçlü göreceğiz. Faiz ne kadar düşerse yatırım ortamı ve yatırım iklimi istihdam, reel büyüme pozitif olur. Önceliklerimizden birisi enflasyonda mücadelede çok önemli adımlar attık. 2019´un üçüncü çeyreğinde yakalanan yaklaşık yüzde 1´lik büyüme sonrası, 4´üncü çeyrekte de inşallah beklentilerin üzerinde tahminimiz yüzde 5´i yakalıyoruz. Yılı pozitif bir 0,5 büyümeyle pozitif kapatıyoruz. Son 1 yıldır bu kara tablolara rağmen sosyal medya operasyonlarına ve algı operasyonlarına olumlu bir şekilde bu yılı geride bırakıyoruz. Özellikle enflasyondaki mücadelede kazanımlarımızı tartışmasız koruyacağız. Tek haneli enflasyonları daha da güçlü, tek haneli enflasyonlara inşallah 3 yıllık yeni ekonomi programı üzerinde de hayata geçireceğiz. Reel üretim ve artışı 1´inci önceliğimiz olacaktır. Özellikle gıda fiyatlarında tüm olabilecek dalgalanmalara karşı tedbirlerimizi alarak üreticilerimizi her alanda destekleyeceğiz. Çok net söylüyorum, geçen yıl yaşanan bu yıl kademe kademe artık üreticinin ve tüketicinin arasındaki marjı kendi fahiş avantajı için kullananlara izin vermeyeceğiz. Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak çok farklı bir metodoloji ile yeni bir süreç içerisindeyiz. Serbest piyasa kuralları içerisinde çok daha güçlü bir şekilde gıda enflasyonuyla mücadele açısından piyasayı dengeleyici ve yapıcı çerçevesinde birileri öbeklenmiş, mafyacılık yapıyor. Kimse kusura bakmasın, özellikle gıdada biz biraz bu durumdan vazife çıkaracağız. 2020 yılında bu sorunu çözeceğiz. Türkiye gıda enflasyonu üzerinden bir avuç birileri tarafından çok çekti. Sahaya indiğimiz bir yıl olacak" ifadelerini kullandı.

‘Çiftçilere Müjde´
Çiftçilerin Ziraat Bankası´ndan kullandıkları kredileri yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar yeniden vadelendirebileceklerinin müjdesini veren Bakan Albayrak şöyle konuştu; "Yüzde 9´a kadar düşen kredilerdeki faiz destek oranlarında da değişikliğe gittik. Resmi Gazete´de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri 2022 yılının sonuna kadar kullanacağı düşük faizli kredi limitleri ve kriterleri yeniden belirlendi. Yüzde 9´a kadar düşürülen faizler, düşük faizli işletme ve yatırım kredilerinde 3 istisna dışında yüzde 50 indirim uygulanarak yürürlüğe girdi. Eskiden yüzde 25´ti, bunu yüzde 50´ye çektik. Özellikle hayvancılık alanında kullanılan kredi limitlerini artırarak çok önemli bir adım attık. Tarım alanındaki tüm üreticilerimiz doğal afetler nedeniyle veya ekonomik sebeplerden dolayı kredi geri ödemelerinde sorun yaşarsa, tarımsal faaliyetleri devam eden üreticilerimize yapılandırma imkânı getiriyoruz. Çiftçilerimiz Ziraat Bankası´ndan kullandığı kredileri yüzde 9 faiz oranıyla 5 yıla kadar yeniden vadelendirebilecekler. Üreticilerimizin mevcut borçlarının sadece 1 sezonda elde edeceği tarımsal gelirlerle ödenmesindeki tüm bu zorluklar göze alınarak ürün, zamanlama, iklim şartları, borçlar 5 yıl içerisinde piyasanın çok çok altında çok daha düşük bir faiz oranıyla geri ödenmesiyle hepsini rahatlatacak bir yapılanmanın önünü açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Böylece üreticinin faaliyetinin devamının, bu manada sonraki dönemde de arazisinin yeniden ekime yeniden hazır hale getirmek, diğer tarımsal üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla ihtiyaç duydukları ilave işletme ihtiyaç kredilerini de kullanabilme imkânı da hayata geçmiş olacak"

Program daha sonra, Sivas Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken´in moderatörlüğünü yaptığı soru-cevap bölümü ile devam etti. Bakan Albayrak, sektör temsilcileri ve iş insanlarının merak ettiği sorulara açıklamalar yaparak, cevapladı.

‘Şampiyonun Anadoludan Çıkmasından Mutluluk Duyarız´
Programın ardından Bakan Albayrak Sivas Belediyesi´ni ziyaret etti. Ziyarette Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Bakan Albayrak´a Sivasspor forması hediye etti. Bakan Albayrak, Anadolu´dan bir takımın şampiyon olmasından mutluluk duyacağını söyledi. Vali Salih Ayhan ise Bakan Albayrak´a Sivas ziyaretlerinin anısına, Sivas Kongresi 100. yılı anı pulu ile kongre delegelerinin yer aldığı tablo takdim etti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak esnaf gezisinin ardından karayolu ile Tokat´a gitmek üzere ilimizden ayrıldı//Dilek Tekin//
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Yılı Pozitif Büyümeyle Kapattık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
FABRİKAMIZ ÇALIŞSIN  VE YENİLERİ AÇILSIN
FABRİKAMIZ ÇALIŞSIN VE YENİLERİ AÇILSIN
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü, haftalardır ilçe kamuoyunun gündeminde olan kapısına mühür vurulmuş termik santralle ilgili yapmış oldukları girişimlerden bahsederk ‘Fabrikalar kapanmasın/çalışsın ve mümkünse yenileri açılsın´ dedi.
İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM
İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAYIM
İlçemizde teşkilatı bulunan partilerim kongre süreçleri devam ederken geçen hafta yapılan kongrede ilçe başkanını belirleyen CHP´nin ardından Akparti de ilçe kongresini yapmaya hazırlanıyor.
BELEDİYE MECLİSİ ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI
BELEDİYE MECLİSİ ARALIK AYI TOPLANTISINI YAPTI
Aralık ayı belediye meclis toplantısı geçen hafta Cuma günü (06.12.2019) belediye binasında gerçekleştirildi. Oldukca demokratik bir ortamda gerçekleşen toplantının ana konusunu imar değişikliğine yönelik talepler oluşturdu.
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
SAADET PARTİSİ BİLGE BAŞKANLA YOLA DEVAM DEDİ
Milli Görüş´ün tek temsilcisi Saadet Partisi´nin 7´nci Olağan Büyük Kongresi Ankara´da gerçekleştirildi. Başta genel başkan Temel Karamollaoğlu´nun memleketi Sivas olmak üzere tüm şehirlerden kongreye akın eden milli görüşçüler ‘Gelecek Saadet ile gelecek´ ana sloganı ile yeniden büyük bir şahlanışın izlenimini verdi.
Bende Adayım
Bende Adayım
Geçtiğimiz hafta 30 Eylül´de İlçe ve il kongre takviminin açıklanmasıyla birlikte CHP´nin ilçe başkanlığına talip olan aday adayları da belli olmaya başladı.
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BU İŞLER LAFLA HİÇ OLMAZ
BBP Kangal ilçe başkanı Turan Sığırcı, belediyeye yönelik eleştirelere cavap verdi.
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
“BU İŞ AĞLAMAKLA OLMAZ"
Akparti ilçe başkanı Cihangir Kömürcü gazetemize konuştu.
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
"KANGAL SAHİPSİZ DEĞİL"
MHP Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Kangal´da ikili eğitim veren Kuşkayası İlköğretim Okulu´nun taşımalı sisteme geçirilmesi ve ilçe merkezinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesinin diğer lise ile birleştirilmesine tepki gösterdi.
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
"BİRAZ DAHA SABREDİN"
31 Mart seçimlerinde önemli bir oy oranıyla Kangal belediye başkanlığını kazanmayı başaran Kürşat Apaydın, yaklaşık 5 aylık dönemini gazetemize değerlendirdi.
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Temmuz ayı meclis toplantısı yapıldı
Kangal Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye makam odasında yapılan toplantıda personel alımı ve iş makinası satışından oluşan iki madde görüşüldü.
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Belediyenin Borç ve alacağı afişe edildi
Kangal Belediye Başkanı Kürşad Apaydın, belediyenin borç ve alacaklarını büyükçe bir afiş yaptırarak belediye binasına astı.
Sorunları birlikte çözeceğiz
Sorunları birlikte çözeceğiz
31 Mart´ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilçelerinden seçilerek İl Genel Meclisi´ne girmeyi başaran meclis üyeleri, Hakan Akkaş başkanlığında gerçekleştirilen Nisan ayı toplantılarının son oturumunda gündem dışı söz aldı.
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
‘Ben´ değil ‘Biz´ Anlayışı ile çalışacağız
Önceki gün gerçekleştirilen 2019 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı´nda konuşan Sivas´ın yeni Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “ben” değil “biz” anlayışıyla 5 yıl boyunca Sivas´a en güzel şekilde hizmet edeceklerini söyledi.
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
MUHTARLAR DA MAZBATALARINI ALDI
KANGAL MERKEZ VE KÖY MUHTARLARI MAZBATALARINI ALARAK GÖREVLERİNE BAŞLADILAR
Karasu´dan veda
Karasu´dan veda
Beş yıl boyunca il genel meclisinde CHP üyesi olarak Kangal´ı temsil eden Sırrı Karasu, seçim sonrasında esnaflara veda ve teşekkür ziyaretinde bulundu.
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
İlçenin yeni belediye başkanı Kürşad Apaydın
31 Mart Pa­zar gü­nü ya­pý­lan ma­hal­li ida­re­ler se­çim­le­ri­nde ilçemizde belediye başkanlığı yarışını kazanan isim Kürşad Apaydın oldu.
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
SİVAS´A KANGALLI BAŞKAN
Sivas´ta 31 Mart yerel seçimlerinden başarıyla çıkan isim AK Parti´nin adayı Kangal/Alacahanlı hemşehrimiz Hilmi Bilgin oldu.
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İL GENEL MECLİSİNE 1 AKPARTİ 1 BBP
İl genel meclis üyeliğine Akpartiden 4381 oyla Emin Ünlüer, 3729 oy ile BBP ‘den Hulusi Şahin seçildi.
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
“AYRIŞTIRAN DEĞİL BİRLEŞTİREN OLACAĞIZ”
Kangal belediye başkanı seçildiğinde “Ayrıştıran değil birleştiren, ortak akıl anlayışı ile çalışacağız” diyen BBPKangal belediye başkan adayı Ahmet Kürşad Apaydın, Belediyenin Tarım ve Hayvancılık ile Madencilikle ilgili projelerini 6 başlık altında sıraladı.
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
AYDINLANMAYAN SUİKAST; MUHSİN YAZICIOĞLU
"Muhsin Yazıcıoğlu nasıl öldü?" "Muhsin Yazıcıoğlu kimdir?" soruları ölüm yıldönümünde araştırılıyor.
 Muhtar eşit ve adil olmalı
Muhtar eşit ve adil olmalı
İlçemiz Zafer mahallsinden muhtar adayı olan Tolga Korkmaz, gazetemize göndermiş olduğu kısa tanıtım yazısı ile adaylığını değerlendirdi.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
6.4346
EURO
7.0896
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
"Ne kadar bilirsen bil; söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır."

MEVLANA (R.A)
Kek hamurunun piştikten sonra kalıptan rahat çıkması için 10 dakika bekletin. Fırına sürdüğünüz kek kalıbının yanmasını önlemek için kalıbın altına biraz tuz koyabilirsiniz.

Hamur İşi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları