İNCİNMEYELİM İNCİTMEYELİM

BELEDİYE BAŞKANINDAN MESAJ; ?Mahkeme kadıya mülk değildir?

Çok değerli ve çok sevdiğim memleketimin güzel yürekli insanlarını yürekten selemlayarak, kimseyi incitmek eleştirmek yahut zan altında bırakmak maksatlı bu yazıyı yazmıyorum.
Göreve başladığım günden itibaren bugüne kadar yapılan ve yapımı devam eden birkaç projemiz hakkında bilgi vermek doğru ve yanlışları ayrıt etmek sadece muhalefet olmak adına maksadını aşan ve ciddi manada hem memleketimiz olan Kangal hemde kangal halkına haksızlık edildiği, kişisel olarak menfaat yahut daha açık olmak gerekirse prim kazanmak sahte cümlelerle yapılan işlerin mahiyetini anlamayacak kadar kör ve sağır olanların meydanlarda insanlara göz kulak olmalarına artık müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isterim. Bunu yaparkende artık daha gerçekçi ve samimi olarak aslına bakılırsa bir davet niteliğinde olması kimseyi kırmaması ve incitmemesi temennisi ile yazıyorum.  Unutulmamalıki ?oturulan makam kadıya mülk değildir.? Kangal hepimizin olduğu kadar, Kangal tüm Türkiyenindir. Bizlere emanet edilen şehri ve insanlarını saygıyla selamlayarak birkaç hususta bilgilendirelim istedim. Böylelikle göremeyenler duymayanlar kulak versin ki incinmeyelim, incitmeyelim

Bilindiği üzere Kangalda başlayan alt yapı ve içme suyu projesi devam etmektedir. 31 Mart 2019 seçimlerine kadar şehir merkezi dışında çalışmalar yapıldı. Merkez ise Mart, Nisan ayından sonra yapılması planlanmış. Önceki belediye yönetimi böyle uygun görmüş, bizlerde aynı fikirdeyiz. Lakin baharın bitmesi seçimlerin yapılması sonrası alt yapı çalışmaları müthiş bir hızla ilerlemeye başladı. Çalışmalar Kangal Merkezde kaldığı için yoğun bir şekilde ilerledi. Sizlerde takdir edersinizki tüm yoğunluk merkeze verildiği için heryerde ; atık su, yağmur hatları, içme suyu aynı anda her noktadan kapladı. Çalışan firimamızda her bir iş için yani atık su, yağmur hattı, içme suyu hattı ayrı ayrı kazı ve dolgu yaparak ilerledi. Bizler göreve geldiğimizde projenin büyük bir kısmı yapılmış sadece çarşı merkezi kalmıştı. Proje ile alaklı inceleme, program yapma ve sahada uygulamaya geçme noktasında Nisan ayının ilk günü dahil sayılsa Eylül ayı dahil havalar çok iyi gitse dahi 6 ay gibi bir zamanımız vardı. Bizler bu 6 aylık zaman dilimine hem alt yapı çalışmalarını organize etmek ve biten alt yapı çalışmalarının bulunduğu köylerde üst yapı çalışmalarını tamamlamak adına program yapmak üzere yoğunlaştık.
Projenin büyük bir kısmı tamamlanmış olmasına rağmen bir çok eksiklik tespit ettik ve elimizde olan imkanlar dahilinde bize tüm programın dışında ekstra kazı ve uygun olmayan imalatların ve hatalı yapılan uygulamalrdan kaynaklı problemlere hem zaman hemde büyük bir enerji harcamamız gerekiyordu. Hem alt yapı, hem üst yapı hemde eksik ve hatalı yapılan imalatlar için bir çok kez toplantı yapıp programlar hazırladık.
Yapılan programlar alt yapı firiması ile istişare edilerek, yapılması gereken konularda üst yapıya yetiştirilmesi noktasında hem iller bankası hem alt yapı firiması tarafından eksikliklerin tamamlanması için hem fikir okundu ve çalışmalara hesaplanan sürede hazır olması için yapılan program sahada uygulanmaya başladı.

Bu süreç içerisinde üst yapı ile alakalı çalışmalar, maliyetler ve programlar hazırlanması için çalışmalarına başladık. Zaman bizim için uyuz pınarı motorları bağlantısı ve suyun şebekeye verilmesi 2019 yılına yetişmedi. 2020 yılı Nisan-Mayıs ayına kadar içme suyu hattı teslim edilmeyecekti. Belediyenin bütçesi yetse dahi üst yapıyı kusursuz yapabilecek ekonomik gücümüz olsa bile yapılamazdı. Çünkü yapılan imalatlar test edilmedi ve teslim alınmadı. Test ve teslim süresi 2020 yılı içinde yapılacak olduğundan tüm yollar en iyi şekilde yapılsa dahi test esnasında kaçaklar patlaklar ve hatalı imalatlar oluşması tüm üst yapıda yapılacak olan emek ve bütçeyi çok büyük bir riske yada daha açık ifade ile israfa sebep olacağı için bizler bu problem karşısında 2019 sonbahar ve 2020 ilkbaharı atlatmak için en ekonomik ve en iyi şekilde bu problemin altından kalkabilmek için hem ekonomik hemde stratejik programlar yaparak 5.700 metre (anayollar) sathi kaplama ve tüm kangalı, tüm cadde ve sokakları kapsayan temel malzemesi serme ve sıkıştırma işlemi yaparak, kazı sonucu oluşan kazı derinliği 7 metreyi bulan çalışmalar sonucu kil ve mil tabakası cadde ve sokaklarda derin çukurlar ve çamurlar halkı mağdur etmemesi için yapılan çalışmalar yapılabilecek en uygun ve en ekonomik çalışmalardı.

Sonra bu çalışmalarımızın eleştirilebilecek bir yanı yahut teknik olarak tüm izahatı istenirse bilirkişi veya konuya hakim mühendislere açık bir şekilde tartışmaya açıktır. Çünkü bizler bu çalışmalar esnasında bir çok kurum, mühendis ve konuya hakim işletme müdürleriyle istişare edilerek yapılmıştır. Bu süre içerisinde belediye personelleri belediye meclis üyeleri ve halk el ele büyük bir mücadele vererek yapıldığını hemen hemen herkeste bilmekte. Hatta ispat gerekirse ?Yapamazlar mümkün değil? diyen birçok muhalefet adayların yüzünü kara çıkardık.

Teknik açıdan inceleyecek olursak;
1- 2019 yılı bitmeyen alt yapı projesi için üst yapı yapmak hiçte akıl karı değildi. Kangal belediyesi olarak israf etmeden, mağdur etmeden yapılacak en iyi çalışmayı yaptık. Daha iyisi yapılabilirdi diyecek olan kişi yahut kişiler istenilen platformda dinlenir ve cevabı verilir. Samimi olarak ve kimseyi hedef almadan yalnızca Kangal için en doğru olanı görmek adına hesap verir hesap sorarız.
2- Birçok mesken ve ve iş yerinin bağlantısı işide yetişmediği için bir çok kaldırım kısmı olarak 2020 yılında kazı yapılarak bağlantıların verilmesi sebebiyle (bağlantılar şebekenin yol altında olması dolayısıyla yol ve kaldırım arası tekrar kazı çalışması yapılacaktır). Yol çalışmalarında mevcut yapılmış 5.700 metre sathi kaplama ve tüm sokaklar temel malzemesi serme işi bu programda uygulanmıştır. Hatırlatmada fayda vardır ki Kangal Belediyesinin üst yapı çalışmalarında israf edecek ne bütçesi ne de bir geliri, yahut başka bir kaynağı bulunmamaktadır.
3- Yapılan çalışmaların eksikliklerinin sebebi ve yollara bulunan yağmur suyu hattı tamamlanmamış olması (yağan yağmur ve eriyen karın yoldan tahliyesi olmadığı için) sonucunda yollarda kısmi bozulmaların olması bu sebepten dolayıdır.
4- Parke taşları sökülmesi hem kod farkı (yükseklik farkı) hem de yağmur ve kar suyunun zemine iletilmemesi çok daha büyük problem olacağından dolayı böyle bir çalışma yapıldı. Sökülen parke taşlarının tekrar kullanılması hem seçilmesi hem de tekrar döşeme işçiliği ve bunun yanı sıra kullanılsa dahi sağlıklı olmayacağı tespit edildiği için böyle bir çalışma yapıldı.
5- Mevcut yapılmış olan üst yapı çalışması 2020 yılı için aslında büyük bir hazırlığın başlangıcıdır. 2020 yılı Nisan ayından itibaren çok hızlı bir şekilde tüm alt yapı çalışmaları küçük çalışmalarla elden geçirilip en kısa zamanda asfaltlama çalışmaları ile Kangal´a en iyi imalat ve kullanım konforuyla teslim edilecektir....

Burada tüm çalışmaların en önemli iki hazırlığı yapıldı. Birincisi bilindiği gibi memleketimizin mevsimsel olarak çok kısa, üst yapı yapma imkansızlığı sunmasının önüne geçmek, ikincisi ve daha önemlisi ise Kangal halkı ve misafirlerimizi en az şekilde mağdur etmek ve yanı sıra en ekonomik, en uzun ömürlü imalat ile hedeflenen projemizi hayata geçirmektir.

2020 yılını en iyi şekilde kullanmak için tüm hazırlıklarımızın ve programlarımızın büyük bir kısmı yapılmıştır. Kangal Belediyesi hizmet etmek için Kangal halkı hizmet almak için sadece gün saydığını hava şartlarının uygun olmasını sabırsızlıkla beklediğimizi bilmenizi isteriz. Biz Kangal Belediyesi olarak reklam yapacak, şov yapacak vaktimizin olmadığını saygılarımızla bildirir, ayrıca var ise problem boş konuşmak ile değil de kaynağı olan Kangal Belediyesinden bilgi istemenizi temenni eder saygı ve sevgi ile selamlarım.
                                                                                   A.Kürşad Apaydın
                                                                             Kangal Belediye Başkanı