Gidişat iyi değil
Bu haftadan itibaren bu köşeyi ilçe esnafına ayırmaya karar verdik.
Tarih: 8.10.2019 12:55:53/ 454okunma / 0yorum

  Binbir zorlukla ayakta kalma mücadelesi veren esnaflarımızın görüş ve düşüncelerini aktararak onların sesi olmaya gayret edeceğiz. Bilinen bir şey varki esnaflar yaşadıkları bölgenin adeta vitrini konumndadırlar. O bakımdan bir yerin gelişmişliği esnafların durummuyla doğru orantılıdır. Sonuçta yöneticiler geliyor ve gidiyorlar. Ancak ‘sel gider kum kalır´ yada ‘Hancı-Yolcu´ misali esnaflar babadan oğula, veya dededen toruna devam eden bir mesleğin/ geleneğin temsilcileri durumundalar. Bu noktadan hareketle esnaflarımız ilçeye dair her konuda insiyatif alarak ellerini taşın altına koymaları da icap ediyor. Hattızatında yöneticileri ve siyasi parti temsilcilerini yada stk´larıda çalıştıracak olan esnaflardır.
    İlçemizde uzun süredir esnaflık yapan, aynı zamanda esnaf kefalet kooperatifinde başarılı bir çizgi takip ederek kooperatifin elini-yüzünü ortaya çıkartan yönetim başarısı sergileyen İsmail Taşlık, bu köşenin ilk konuğu olmuş oldu. Taşlık, kooperatif çalışmalarından bahsetmenin yanısıra eğitim ve sağlık başta olmak üzere bir çok konuda görüş ve önerilerinide sıraladığını görüyoruz. Esnaf gözüyle Kangal´a dair benim de söyleyeceklerim var diyen herkesi burada misafir etmeyi arzu ediyor sizleri esnaf köşesiyle baş başa bırakıyoruz.

 (Haber Düzenleme: Harun Üngör)
“ESNAF KEFALETİ DÜZLÜĞE ÇIKARTTIK”
Bildiğimiz üzere kredeilere kapalı bir Esnaf Kefeler Kooperatifi devraldık.. Göreve geldiğimizde ilk teşebbüsümüz gerekli girişimleri yaparak  kredileri açtırmak oldu. O günden bu zamana  kadar  da sıkıntısız bir şekilde ülke  genelinde ki diğer esnaf kefalet kooperatifinin kullandırdığı en yüksek limitleri kullandırır duruma getirdik.

Bunu sağlamak için çok titiz ve adil davrandığımızı ilçe esnafımız yakınen biliyor. Bundan dolayıdır ki Kangal esnaf kefalet olarak ülke ve il genelinde en iyi kooperatif konumuna geldik. Bu durumu oluşturmamızda rol oynayan yönetim  ve denetim kurulundaki arkadaşlarıma, kooperatif  üyelerimizin samimiyetlerine ve düzenli ödeme yaptıkları için teşekkür ederim.
Koopartif binamızı  bizden önceki yönetimdeki abilerimiz yapmıştı. Uzun yıllar bakım yapamamıştık bu yıl binamızın iç ve dış bakımını yenileyerek, esnafımıza yakışır bir hale getirdik. Ayrıca esnaf odamız kirada geziyordu esnaf odamıza Kooperatif binamızda yer vererek odamızı önemli bir sıkıntıdan kurtardık.

İlçemizn her türlü sorunlarına çare bulmak için tüm organizasyonlarda bulunmaya çalıştık. Verilen görevi en iyi şekilde yapabilmek için kibirlenmeden kılu kırk yararak her zaman esnafımızın lehinde olacak şekilde onlarla iyi diyalog içinde kangal esnafını bir aile olarak yaptık ve yapmayada devam edeceğiz.

“ESNAFIMIZIN DURUMU İYİ DEĞİL”
Kangal ekonomisi artık yaz aylarına sıkışıp kalmıştır. Maalesef gurbetçiler gittikten sonra onlarca köyümüzde insan kalmamaktadır. Bu durumdan dolayı kış aylarında ticaret nerdeyse durma aşamasına gelmektedir. Buda esnafımızı bir hayli zorlamaktadır. İlçemiz hızlı bir şekilde göç vermeye devam ederken maalesef buna esnafımızda dahil olup birer birer göçmektedirler. Anlayamadığımız şey ise başta yöneticiler olmak üzere bu duruma tepkisiz kalmamız ve kanıksamamızdır. Sadece bunları konuşup geçiyoruz, ilçemizde görev yapan birçok memur işçi burada yaşamamakta günlük gidiş-dönüş yapmakta... Diğer yandan ilçemizde bulunan bir çok maden işletmesinden ne acıdır ki Kangal halkı olarak faydalanamamaktadır.

“GÖÇÜN EN ÖNEMLİ SEBEBİ EĞİTİM”
Eğitimi hiç konuşmaya gerek yok zaten.. Zira neresinden tutsak elinizde kalıyor. Zaten bakıldığında en önemli göç sebebinin de eğitim konusu olduğu ortaya çıkıyor.. Bütün bu sebepler elbette ve en başta esnafımızı olumsuz etkilemektedir.  
“HERKES İNSİYATİF ALMALI”
Bence bu olumsuz durumun içinden ivedilikle çıkmak için bütün ön yargılarımızdan arınıp, birbirimizi ötekileştirmeden olanca iyi niyetimizle en başta belediyemiz olmak üzere siyasi parti temsilcilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, muhtarlarımız, esnaf ve sanatkarlarımız...

“LAFTAN ÖTE BİRŞEYLER YAPMALIYIZ”
Kısacası Kangal´a mecbur olan Kangalı seven herkes, ilçe dışındaki değerli dernek temsilcilerimiz de bir araya gelerek laftan öteye geçerek bir şeyler yapmamız gerekmektedir. Bu birlikteliği sağlamak için esnaf temsilcisi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu söylemeliyim.Bir an önce harekete geçilse çok iyi sonuçlar alınacağına inanıyorum.

“HEPİMİZ KANGAL´I ÖOK SEVİYORUZ AMA...”
Sözü daha fazla uzatmadan hepimiz ilçemizi çok seviyoruz. Burada yaşıyoruz ve yatırımlarımız burada.  Yaşam şartlarımızın, eğitimimizin, ticaretimizin, birlikteliğimizin daha iyi olması dileğiyle tüm esnaflarımızı ve hemşerilerimizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.
“TEŞEKKÜR”
Bu vesileyle Kangal Gündem Gazetemizin  böyle bir başlangıç yapıp  bizlerin düşüncelerine yer vermesini, yapılacak toplantıların, alınacak güzel sonuçların öncülüğünü yaptığını düşünerek kendilerine teşekkür ediyorum.             

Ismail Taşlık
(Kangal Esnaf ve Kefalet Koopartifi Başkanı)
     

                                              
                                                  Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Gidişat değil
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
Geçen hafta bugün başlayan ‘Barış Pınarı Harekatı´tüm hızıyla devam ediyor
TEMATİK LİSE AÇILSIN
TEMATİK LİSE AÇILSIN
İlçemizin duyarlı sivil topum örgütleri son zamanda birlik ve beraberlik örneği sergiliyor. Kangal da bir grup duyarlı vatandaş ile birlikte parti ve STK temsilcileri bir araya gelerek ilçenin makus tarihini değiştirmek için kolları sıvamış durumda.
 DEMİR EXPORTTAN EMEKTAR İŞÇİLERE VEFA
DEMİR EXPORTTAN EMEKTAR İŞÇİLERE VEFA
Kangal Demir Export şirketinden emektar işçilerine vefa örneği
Korsanla Mücadeleye Devam Edeceğiz
Korsanla Mücadeleye Devam Edeceğiz
Geçen hafta esnaf kefalet koop. başkanı İmsail Taşlık ile başlatmış olduğumuz esnaf köşesinin bu haftaki konuğu Kangal Kangal Şöforler ve Nakliyeciler Esnaf Odası başkanı Müslüm Kel oldu.
“Hayatta camii, camide hayat var”
“Hayatta camii, camide hayat var”
Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Kangal Müftülüğü bir dizi etkinlik düzenledi.
BARIŞ PINARINA ESNAF DESTEĞİ
BARIŞ PINARINA ESNAF DESTEĞİ
Barış Pınarı operasyonuna Kangallı esnaflar yoğun destek veriyorlar.
YAĞ DONDURAN TÜNELİ ÇOK GECİKTİ
YAĞ DONDURAN TÜNELİ ÇOK GECİKTİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´nun verdiği önergeyle Geminbeli ve Yağdonduran tünelleri toplamda 6 yıl geciktiği ortaya çıktı.
Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında
Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında
Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında SivasValiliğince düzenlenen “Kangal Köpeği Güzellik Yarışması” büyük ilgi görürken yarışmadan haberi olmadığını belirten Kangallı Aziz Şişman, “Bu nasıl yarışma neden bizim haberimiz yok. Benim köpeğim bazıları gibi mama yiyerek 24 saat yatan köpek değildir” diyerek tepki gösterdi.
Bayramdan önce gelecek!
Bayramdan önce gelecek!
Birtakım ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Köklüce mevkiinde bulunan Yüksek Hızlı Tren (YHT) şantiyesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Asfalt çalışması başladı
Asfalt çalışması başladı
Kangal halkının aylardır devam eden yol ve su çilesi artık sona eriyor
Gazze şeridi gibi
Gazze şeridi gibi
Kaplumbağa hızıyla ilerleyen altyapı çalışması vatandaşı canından bezdirdi.
İŞSİZLERİN İŞKUR ÜMİDİ
İŞSİZLERİN İŞKUR ÜMİDİ
Kangal, Gürün ve Divriği ilçelerinde TYP (Toplum Yararına Proşe) kapsamında işe alınan vatandaşlar önceki gün çekilen kura ile belirlendi.
Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri başladı
Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri başladı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin 2019–2020 Öğretim Yılı Güz Dönemi kayıt yenileme işlemleri, 7 Ekim 2019 Pazartesi günü başladı. Kayıt yenileme işlemleri 18 Ekim 2019 Cuma gününe kadar devam edecek.
KANGAL´DA PATATES HASADI BAŞLADI
KANGAL´DA PATATES HASADI BAŞLADI
Son yıllarda patates ekiminin önemli oranda yaygınlaştığı ilçemizde Vali Salih Ayhan ve protokol mensuplarının da katıldığı ‘Patates Hasadı Tarla Günü´ Düzenlendi.
KANGAL´ YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
KANGAL´ YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
Kangal´a Yeni Emniyet Müdürü Atandı
YILDIZ´DAN ŞAP UYARISI
YILDIZ´DAN ŞAP UYARISI
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, şap aşılama programı kapsamında 2019 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasının 2 Eylül itibariyle başladığını belirterek hayvan sahiplerinin hayvanlarını aşılatmayı ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etti.
Quick Sigorta´da üst düzey atama
Quick Sigorta´da üst düzey atama
Quick Sigorta tarafından, Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Tarık Turhan´ın, gerekli onayların ardından Oto Teknik´ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasına karar verildiği bildirildi.
KANGAL´DA GAZİLER HAFTASI KUTLANDI
KANGAL´DA GAZİLER HAFTASI KUTLANDI
19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli törenlerle kutlandı
“ ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞİRKETİZ”
“ ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞİRKETİZ”
AKSU MADENCİLİK BÖLGEMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYOR…İŞLETME MÜDÜRÜ ABDULKADİR ALBAYRAK GAZETEMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.
SGD´den Başsavcı Uğurlu´ya ziyaret
SGD´den Başsavcı Uğurlu´ya ziyaret
Sivas Gazeteciler Derneğinden Başsavcı Uğurlu´ya Ziyaret
KANGAL İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN AŞURE PROGRAMI
KANGAL İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN AŞURE PROGRAMI
Kangal İmam Hatip Ortaokulu Muharrem ayı vesilesiyle önceki gün aşure programı tertip etti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah?ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
Kurabiye hamurunun elinize yapışmasını istemiyorsanız ellerinizi soğuk suyla ıslatıp kuruladıktan sonra kurabiyeye şekil verin. Kurabiyelerin zamanla sertleşmemesi için yanlarına bir-iki dilim kabuklu elma koyarak saklayınız. Elmanın yayacağı nem sayesin

Kurabiye - Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları