“ ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞİRKETİZ”
AKSU MADENCİLİK BÖLGEMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDİYOR…İŞLETME MÜDÜRÜ ABDULKADİR ALBAYRAK GAZETEMİZE AÇIKLAMALARDA BULUNDU.
Tarih: 24.9.2019 11:04:50/ 1802okunma / 0yorum

İLÇEMİZİN YELLİCE KÖYÜ SINIRLARI İÇİNDE KROM MADENİ İŞLETMCİLİĞİ YAPAN VE İŞÇİLERİN YÜZDE DOKSANI KANGAL VE ÇEVRE KÖYLERDEN OLMAK ÜZERE YAKLAŞIK 250 İŞÇİ ÇALIŞTIRAN VE  ALIŞVERİŞİNİ KANGAL ESNAFINDAN YAPAN AKSU MADENCİLİK İŞLETME KAPASİTESİNİ ARTIRARAK İŞÇİ SAYISINI 600 KİŞİYE ÇIKARACAĞINI BİLDİRDİ.

“BİR ÜLKE İÇİN EKONOMİK YAPI TAŞLARININ EN ÖNEMLİSİ MADENCİLİKTİR”
Bilindiği gibi son dönemde ülke gündemini en çok meşgul eden konulardan biri madencilik ve madenciliğin çevresel etkileridir. Ancak tüm bu tartışmalar yapılırken , ülkemizin hatta dünyanın en önemli ekonomik yapı taşlarından biri olan maden sektörünün bu tartışmalardan ne ölçüde etkileneceği ve bu etkinin ekonomik boyutları gözden kaçırılmaktadır .

Biz bu konuya kendi yöremiz ölçeğinde baktığımızda ilçemizin en büyük geçim kaynakları başında gelen madencilik faaliyetlerinin ve bu faaliyetlerden kaynaklı, dolaylı iş kollarının ne derce etkilenebileceğimi görebiliyoruz.
“KANGAL ÖNEMLİ BİR MADENCİLİK KAYNAĞI”
İlçemizde genç nüfusun iş imkanı bulabileceği ve meslek öğrenebileceği yöre insanı ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak en önemli kaynak yörenin sahip olduğu zengin maden yataklarıdır. Madencilik faaliyetleri dışında Kangal İlçesinde kaplıca turizmi, tarım ve hayvancılık faaliyetleri de yürütülmekte olup tarım ve hayvancılık illeri ticari olmaktan çok yöre insanının kendi ölçeğinde yürüttüğü faaliyetler olarak sınırlı kalmaktadır. İlçemizde demir, kömür, krom ve altın gibi ülke ve dünya piyasasında değer gören ekonomik katkısının yadsınamayacağı değerde büyük maden yatakları bulunmaktadır.
“İŞLETMENİN ÖMRÜ CEVHER KADARDIR”
Madencilik ancak, cevherin bulunduğu yerde gerçekleştirilebilen bu nedenle yer alternatifi olmayan faaliyetlerdir. Ayrıca madenciliğin diğer sanayi yatırımlarından ayıran en önemli özellik sonlu yatırımlar olmalarıdır.. yani diğer sanayi kollarında olduğu gibi bir maden işletmesi sonsuza kadar aynı bölgede faaliyet gösteremez, işletme ömrü cevherin varlığı kadardır. Bu çerçeveden bakıldığında madencilik faaliyetlerinde sürdürülebilirlik kavramının büyük ölçüde ele alınması ve bu doğrultuda yol alınması önem arz etmektedir . İlçemizde faaliyet gösteren ve ülkede maden sektöründe söz sahibi olan Aksu Madencilik de sürdürülebilir madencilik anlayışını işletmelerinde yürütmeye çalışan firmalardan biridir.
“7 YILDIR KROM ÜRETİMİ YAPIYORUZ
İlk olarak 2008 yılında maden arama faaliyetleri ile başladığı çalışmalarına üretilebilir ölçekte krom yatağının ortaya konması ile 2010 yılında Krom Zenginleştirme Tesisi inşaatına başlamış ve 2012 yılından bu yana tam randımanlı olarak krom üretimi faaliyetlerine devam etmektedir.
“YILLIK 300 BİN TON ÜRETİM HEDEFLİYORUZ”
Aksu Madencilik mevcutta yılda 100.000 ton konsantre krom üretimini önümüzdeki yıllarda kuracağı ilave tesis ile 300.000 ton konsantre kroma çıkarılacaktır. Peki bu ne anlama gelmektedir?
“ÇALIŞAN SAYIMIZI 600´E ÇIKARTACAĞIZ”
Bünyesinde 250 personel çalıştıran işletme kapasite artışı ile 600 personel çalıştırarak ve dolaylı olarak geçimini sağladığı aile halkı ile birlikte ortalama 3000 kişinin geçimi sağlanmış olmaktadır.

“ALIŞVERİŞİMİZİ İLÇE ESNAFINDAN YAPIYORUZ”
Ayrıca işletmenin ihtiyacı olan tedarik zincirinin büyük çoğunluğu il ve ilçe esnafı ve ticari kuruluşlardan sağlanarak piyasada nakit akış hareketliliği oluşturulmaktadır. Yöredeki köylere ihtiyaç doğrultusunda yol, hizmet binaları ve benzeri altyapı ihtiyaçları sosyal sorumluluk anlamında gerçekleşmektedir.
“İL VE İLÇE BELEDİYESİNE PAY ÖDÜYORUZ”
Öte yandan işletmenin bağlı olduğu maden kanunu kapsamında madenin gelirinden devlete ödenen DEVLET HAKKI payından il ve ilçe belediyeleri paylarını almakta , ayrıca devlete gelir vergisi ve katma değer vergisi gibi vergiler ödenerek ülke ve bölgeye ekonomik katkı sağlanmaktadır.
“ÇEVRE KONUSUNDA DUYARLI BİR ŞİRKETİZ”
Tüm bunlar gerçekleştirilirken Aksu Madencilik Kangal İşletme tesisi ilk kurduğu günden bugüne kadar insan ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkileyecek hiçbir faaliyette bulunmamıştır. Bunu da yetkili kurum ve kuruluşlarının denetimlerinden başarı ile geçerek yöre insanı ve çalışanları ile barışık işletme anlayışı ile ispatlamıştır.

Kurulduğu günden bugüne adar tesisinde yapmış olduğu yeni teknoloji yatırımları ile çevreye duyarlı tekniklerin kullanılmasını sağlayarak işletmede daha az su ve daha az enerji kullanılması yönünde çalışmalar yürütmüş ve bu çalışmalarına devam etmektedir işletmenin ihtiyaç duyduğu suyu yöre halkının kullanım haklarını gözeterek mevsimsel şartları göz önünde bulundurarak izinleri alınmış yer altı suyundan sağlanmaktadır .

Sonuç olarak AKSU MADENCİLİK gibi maden sektöründe deneyimli ve işini mevzuatlar çerçevesinde yapan duyarlı benzer kuruluşların yöremizde bulunması bir şans olarak görmeli ülkemizin içerisinde bulunduğu bu zor ekonomik süreçte bölgemize sağlanan ekonomik ve sosyal katkıdan memnuniyet duymalıyız .
Haber: Muhammed Demir
 


Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ÇEVREYE DUYARLI ŞİRKETİZ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
MEHMETÇİK TARİH YAZIYOR
Geçen hafta bugün başlayan ‘Barış Pınarı Harekatı´tüm hızıyla devam ediyor
TEMATİK LİSE AÇILSIN
TEMATİK LİSE AÇILSIN
İlçemizin duyarlı sivil topum örgütleri son zamanda birlik ve beraberlik örneği sergiliyor. Kangal da bir grup duyarlı vatandaş ile birlikte parti ve STK temsilcileri bir araya gelerek ilçenin makus tarihini değiştirmek için kolları sıvamış durumda.
 DEMİR EXPORTTAN EMEKTAR İŞÇİLERE VEFA
DEMİR EXPORTTAN EMEKTAR İŞÇİLERE VEFA
Kangal Demir Export şirketinden emektar işçilerine vefa örneği
Korsanla Mücadeleye Devam Edeceğiz
Korsanla Mücadeleye Devam Edeceğiz
Geçen hafta esnaf kefalet koop. başkanı İmsail Taşlık ile başlatmış olduğumuz esnaf köşesinin bu haftaki konuğu Kangal Kangal Şöforler ve Nakliyeciler Esnaf Odası başkanı Müslüm Kel oldu.
“Hayatta camii, camide hayat var”
“Hayatta camii, camide hayat var”
Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Kangal Müftülüğü bir dizi etkinlik düzenledi.
BARIŞ PINARINA ESNAF DESTEĞİ
BARIŞ PINARINA ESNAF DESTEĞİ
Barış Pınarı operasyonuna Kangallı esnaflar yoğun destek veriyorlar.
YAĞ DONDURAN TÜNELİ ÇOK GECİKTİ
YAĞ DONDURAN TÜNELİ ÇOK GECİKTİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Ulaş Karasu´nun verdiği önergeyle Geminbeli ve Yağdonduran tünelleri toplamda 6 yıl geciktiği ortaya çıktı.
Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında
Kangal Köpekleri Güzellik Yarışmasında
Sivas Kongresinin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında SivasValiliğince düzenlenen “Kangal Köpeği Güzellik Yarışması” büyük ilgi görürken yarışmadan haberi olmadığını belirten Kangallı Aziz Şişman, “Bu nasıl yarışma neden bizim haberimiz yok. Benim köpeğim bazıları gibi mama yiyerek 24 saat yatan köpek değildir” diyerek tepki gösterdi.
Bayramdan önce gelecek!
Bayramdan önce gelecek!
Birtakım ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere ilimize gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Köklüce mevkiinde bulunan Yüksek Hızlı Tren (YHT) şantiyesinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Asfalt çalışması başladı
Asfalt çalışması başladı
Kangal halkının aylardır devam eden yol ve su çilesi artık sona eriyor
 Gidişat iyi değil
Gidişat iyi değil
Bu haftadan itibaren bu köşeyi ilçe esnafına ayırmaya karar verdik.
Gazze şeridi gibi
Gazze şeridi gibi
Kaplumbağa hızıyla ilerleyen altyapı çalışması vatandaşı canından bezdirdi.
İŞSİZLERİN İŞKUR ÜMİDİ
İŞSİZLERİN İŞKUR ÜMİDİ
Kangal, Gürün ve Divriği ilçelerinde TYP (Toplum Yararına Proşe) kapsamında işe alınan vatandaşlar önceki gün çekilen kura ile belirlendi.
Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri başladı
Açıköğretim kayıt yenileme işlemleri başladı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin 2019–2020 Öğretim Yılı Güz Dönemi kayıt yenileme işlemleri, 7 Ekim 2019 Pazartesi günü başladı. Kayıt yenileme işlemleri 18 Ekim 2019 Cuma gününe kadar devam edecek.
KANGAL´DA PATATES HASADI BAŞLADI
KANGAL´DA PATATES HASADI BAŞLADI
Son yıllarda patates ekiminin önemli oranda yaygınlaştığı ilçemizde Vali Salih Ayhan ve protokol mensuplarının da katıldığı ‘Patates Hasadı Tarla Günü´ Düzenlendi.
KANGAL´ YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
KANGAL´ YENİ EMNİYET MÜDÜRÜ
Kangal´a Yeni Emniyet Müdürü Atandı
YILDIZ´DAN ŞAP UYARISI
YILDIZ´DAN ŞAP UYARISI
Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, şap aşılama programı kapsamında 2019 yılı sonbahar dönemi şap aşılama kampanyasının 2 Eylül itibariyle başladığını belirterek hayvan sahiplerinin hayvanlarını aşılatmayı ihmal etmemeleri gerektiğini ifade etti.
Quick Sigorta´da üst düzey atama
Quick Sigorta´da üst düzey atama
Quick Sigorta tarafından, Yönetim Kurulu Üyesi Kaya Tarık Turhan´ın, gerekli onayların ardından Oto Teknik´ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasına karar verildiği bildirildi.
KANGAL´DA GAZİLER HAFTASI KUTLANDI
KANGAL´DA GAZİLER HAFTASI KUTLANDI
19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli törenlerle kutlandı
SGD´den Başsavcı Uğurlu´ya ziyaret
SGD´den Başsavcı Uğurlu´ya ziyaret
Sivas Gazeteciler Derneğinden Başsavcı Uğurlu´ya Ziyaret
KANGAL İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN AŞURE PROGRAMI
KANGAL İMAM HATİP ORTAOKULUNDAN AŞURE PROGRAMI
Kangal İmam Hatip Ortaokulu Muharrem ayı vesilesiyle önceki gün aşure programı tertip etti.
Kangallı Şairlerin Dilinden
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.8915
EURO
6.5012
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.

Hz. Muhammed
Çorbanızı kısık ateşte pişirerek lezzetini artırabilirsiniz. Pişirme esnasında çorbanıza ekleyeceğiniz su mutlaka sıcak olsun. Çorbalarınızda tuzu fazla kaçırırsanız bir patatesin kabuklarını soyun ve dörde bölerek çorbanın içine atın. Patatesler yumuşa

Çorba Tarifleri İle İlgili Püf Noktaları