KANGALLI ÇİFÇİLER YAĞMUR DUASINDA

Uzun süredir yağmur bekleyen Kangallı çiftçiler ?yer gök dua üzerine´ diyerek çareyi yağmur duasına çıkmakta buldu.

Geçen hafta cuma namazı sonrasında ilçe müftüsü Muttalip Karataş öncülüğünde gerçekleştirilen yağmur duasına  çiftçilerin haricinde pek katılım olmayışı tepkiyle karşılandı. Merkezi bir yerde yapılmasına rağmen ilçe halkının rağbet göstermedği yağmur duasına hafızlık eğitim merkezinde eğitim gören öğrencilerin katılması ise takdirle karşılandı.
Divriği caddesinde bulunan pazar alanında yapılan dua sonrasında kurban edilen 6 adet koyun Kangal hafızlık eğitim merkezinde kalan öğrencileer ve mahalle halkına dağıtıldı...
   Öte yandan kaymakamlık sitesinden ?önemli duyuru´ şeklinde yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi.
?Vatandaşlarımızın dikkatine
Son radar verilerine gore, onumuzdeki 2 saat suresince Giresun´un ic kesimleri (Sebinkarahisar) ile Sivas´ın Zara, Susehri, Imranlı ve Kangal ilcelerinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yagış beklendiginden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve dolu yağışı riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Önemle duyurulur.?
Yapılan duanın ardından Alacahan tarafı başta olmak üzere birçok köyde yağış gerçekleşirken ilçe merkezine   henüz kayda değer bir yağmur yağmazken bugün ve yarın metelorjinin yağmur tahmininde bulunması haftalardır kuraklık endişesi yaşayan çiftçilerin ümitlenmesine vesile oldu.  
    YAĞMUR DUASI
Kuraklık dönemlerinde yağmur yağması için yapılan duaya yağmur duası (istiskâ) denir. Yağmur duası yapılacağında, üç gün peş peşe cemaatle birlikte yerleşim yeri dışına çıkıp dua yapmak müstehaptır.
Yağmur duası Nasıl yapılır?
Duadan önce fakirlere sadaka verilmesi, herkesin günahlarından tevbe ve istiğfar etmesi, düşman olanların barışması uygun olur. Yağmur duasına giderken mütevazı ve boynu bükük bir durumda olmak, ihtiyarları ve çocukları, yavrularıyla birlikte hayvanları da götürmek müstehaptır (Zeylaî, Tebyînü´l-Hakâik, I, 82).Yağmur duasında kıbleye dönülür, imam ayakta ellerini yukarıya kaldırarak dua eder; cemaat de oturduğu yerde ellerini kaldırarak ?âmin? der.
Ebû Hanîfe´ye göre yağmur duasında kılınacak sünnet bir namaz yoktur. Ancak, cemaatin ayrı ayrı namaz kılması caizdir. İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed´e göre ise, bayram namazı gibi iki rekât cemaatle namaz kılmak menduptur. Yağmur duasında, ezan okunmaz, kamet getirilmez, zevâid tekbirleri alınmaz. Namazdan sonra hutbe okunur. Hutbe bitince imam insanlara arkasını döner, hep beraber kıbleye yönelerek dua ve istiğfar ederek yağmur talep ederler.
Yağmur duası örnekleri "Elhamdü lillahi Rabbil alemin. Errahmanirrahim. Maliki yevmid-din. Le ilahe illallahu yef´alü me yurid. Allahümme entellahu la ilahe ille entel ganiyyün ve nahnül fugarau enzil aleynel ğayse vec´al me enzelte lene guvveten ve beleğan ilehin." "Allahümmel Eskina ğaysen muğisen henien merien ğadekan mücellilen şeyhan ammen tabekan. Allahümme! Eskine´l ğayse ve tec´alna mine´l kanitin. Allahümme! İnne bil biladi vel ibadi vel hakkı minel levai vaddanki mala neşku illa ileyk. Allahümme! Enbit lena ezzer´a ve edirre lenaddar´a ve eskina min berekatis sema ve enbit lena min berekatil arz. Allahümme! İnna nestağfirüke inneke künte ğaffaren fe erseles semae Aleyna midraran." Kaynak: Yağmur duası nedir? Yağmur duası Nasıl yapılır? Yağmur Duası Kur´an da Var Mı?
Yağmur duası meali, " Ya Rab! Bize yararlı bol, her tarafa akan, her tarafı sulayan genel bir yağmur ihsan et. Ya Rab! Bize yağmurla su ver. Bizleri ümitlerini kesmiş olan kimselerden eyleme. Kullarda, bölgelerde ve yaratılmış şeylerde öyle darlık vardır ki, senden başkasına sunamayız. Ya Rab! Bizim için ekinleri bitir, memeleri sütle doldur, bize göğün bereketinin içinden su ver, bize yeryüzünün bereketinden yetiştir. Ey Rabbimiz! Biz senden mağfiret istiyoruz. Şüphesiz sen çok mağfiret edensin. Bize gökten bol yağmur yağdır." Yağmur Duası Kur´an da Var Mı?Yağmur duası nasıl yapılır ve yapılması için kur´an-ı kerimde ayetler ve hadisler bulunmaktadır. Ayrıca yağmur duası dinimiz gereği sünnettir çünkü Peygamber Efendimiz de yağmur duası yapmıştır. İki rekat namaz kılındıktan sonra yağmur yağması için müminler Allaha isteklerini dualar ile iletmektedir. Yağmur duasının yağmur yağacak olan yerin dışında yapılması gerekmektedir. Yağmur duası 3 gün süre ile ard arda yapılmaktadır.
Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı       

Yağmur duası
Hasret kaldık yağmuruna
Olduğumuz çamuruna
Aklar döndü kömürüne
Rahmetini gönder ya Rab
    Yetimlerin hatırına
    Anaların şefkatine
    Yavru kuşun feryadına
    Rahmetini gönder ya Rab
Biz kulların günahı çok
Şükür dersen zaten hiç yok
Rızk sendendir ölümse hak
Ölürken de rahmet ya Rab
    Kurt oğlu su ister haktan
    Bereketi indir gökten
    Duam sana var et yoktan
    Rahmetini gönder ya Rab
                        Arap Kur       

 YAĞMUR DUASI
Ben geldim geleli açmadı gökler
Ya ben bulutları anlamıyorum
Ya bulutlar benden bir şey  bekler
Hayat bir ölümdür aşk bir uçurum
Ben geldim geleli açmadı gökler

Bir yağmur bilirim bir de kaldırım
Biri damla damla alnıma düşer
Diğerinde durup göğe bakarım
Ne şehir ne deniz kokan gemiler
Bir yağmur bilirim bir de kaldırım
 ....  
Biri çıkmış gibi boş bir mezardan
Ortalıkta ölüm sessizliği var
Bana ne geldiyse geldi yukardan
Bana ne yaptıysa yaptı bulutlar
Biri çıkmış gibi boş bir mezardan

İyiki bilmiyor kalabalıklar
Yağmura bakmayı cam arkasından
İnsandan insana şükürki fark var
Birine cennetse birine zindan
İyiki bilmiyor kalabalıklar
    
Yağmur duasına çıksaydık dostlar
Bulutlar yarılır hava açardı
Şimdi ne ihtimal nede imkan ar
Göğe hükmetmkten kolay ne vardı?
Yağmur duasına çıksaydık dostlar
  .....                      Sezai Karakoç